Recenzje książek

Dariusz Michalski, "Kalina Jęrusik"

  Edytuj ten wpis

Wydawnictwo W.A.B.

Autor na początku zaznaczył: "…napisałem tę książkę, żeby przypomnieć, pokazać, udowodnić. Oczyścić z kłamstw, pomówień i zawiści obraz artystki piekielnie zdolnej, zdumiewająco wyrazistej, programowo kontrowersyjnej. Przede wszystkim niebanalnej, nietuzinkowej, niezwyczajnej. Wielowymiarowej, wielotwarzowej i wielostylowej Kaliny Jędrusik-Dygatowej. Po prostu Kaliny”.

To racja – była kobietą prowokującą, mistrzynią w nadawaniu śpiewanym piosenkom barwy erotyki, fascynowali ją mężczyźni, ale to przede wszystkim ona urzekała i uwodziła ich. Stwarzała własny obraz taki właśnie, ale za nim kryła się często inna Kalina. Bywała smutna i rozgoryczona, ubolewała nad tym, że nie może mieć dzieci, modelowała swój wizerunek, ale też czasem sprawiało jej przykrość to, że tak właśnie powierzchownie została zaszufladkowana.

A jaka była? Pragnie to wyjaśnić Dariusz Michalski na podstawie rozmów, wywiadów, faktów do dziś przemilczanych, spotkań z najbliższymi i tymi, którzy Kalinę pamiętają.

Nie miała szczęścia do filmu. Właściwie najbardziej zapamiętaną i podziwianą jej rolą była postać Józefiny Polanowej (w serialu "Hotel Polanów i jego goście”) oraz niezwykle wyrazista Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej”. Zawsze znakomicie wypadała w "Kabarecie Starszych Panów”, ale kto dziś to pamięta?

Sama często szła pod prąd, prowokując poglądami kontrowersyjnymi. Twierdziła na przykład, że prawdziwa twórczość jest wyłącznie domeną mężczyzn. Sama kiedyś powiedziała: "…gdybym na przykład miała pisać, pisałabym szalenie szczerze, lapidarnie, krótko. Tym sposobem obraziłabym może wiele osób, ponieważ różne rzeczy wiem...”.

O Kalinie, jakiej nie znamy pisze Dariusz Michalski, dziennikarz, publicysta muzyczny, prezenter radiowy, historyk muzyki rozrywkowej, autor wielu znakomitych książek biograficznych i publikacji o muzyce, zespołach, solistach, twórca licznych programów radiowych i telewizyjnych poświęconych muzyce.


Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna