Recenzje książek

Dariusz Michalski, „Piosenka przypomni ci..."

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 marca 2010, 14:43

Historia polskiej muzyki rozrywkowej. Lata 1945-1958
Wydawnictwo Iskry

Autor tej książki pisze: „w powojennych latach czterdziestych i trudnych latach pięćdziesiątych polska piosenka przez „estetów” rodzimej kultury spychana na margines, nie tak łatwo dała się form(at)ować swoim ideowym „zarządcom” i politycznym „nadzorcom”. Ale też dzięki temu była: oryginalna, atrakcyjna, po prostu... niezapomniana”.

Już wiadomo, o czym jest książka Dariusza Michalskiego. To kolejny tom historii polskiej muzyki rozrywkowej, polskich wykonawców – zespołów, solistów, kompozytorów. Autor podjął się pracy niezwykle trudnej z wielu przyczyn. W tamtych latach dokumentowanie muzyki i wszystkiego co z nim związane, było mizerne.

Dramatyczne czasy stalinowskie wypaczały wszystko – od ekonomii po rozrywkę. A przecież wspomnienia są subiektywne – wielu piosenkarzy po dziesięcioleciach wspomina miłą atmosferę w zespole, w pracy, podczas występów. Czy można im mieć za złe? Wreszcie – jaka była piosenka tamtych czasów, rodzącą się pod „ubeckim” nadzorem?

Kapitalne sylwetki piosenkarzy, ludzi radia, kompozytorów i autorów tekstów. Przypomnienie tych dawnych ulubieńców, których dziś się nie pamięta, ich piosenek, zabaw na Mariensztacie, Festiwalu Młodzieży, kabaretów, wydarzeń, pierwszego Jam Session z Tyrmandem. Piękny kawał wspomnień dla tych, których młodość upłynęła w rytmie cha-cha.

Wszyscy, którzy lubią polską piosenkę i chcą więcej wiedzieć o wykonawcach, a nawet o atmosferze tamtych lat, dostaną książkę kapitalną, opatrzoną też wieloma zdjęciami, tekstami utworów, a nawet ze sporą porcja ploteczek i życiorysów. To lektura, nad którą nikt nudzić się nie będzie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna