Recenzje książek

"Detoks. Korespondencja, rozmowa" Zdzisław Beksiński, Norman Leto

Dodano: 8 lutego 2018, 11:54

Zdzisław Beksiński, Norman Leto "Detoks. Korespondencja, rozmowa",  Prószyński i S-ka, 2018 r.
Zdzisław Beksiński, Norman Leto "Detoks. Korespondencja, rozmowa",  Prószyński i S-ka, 2018 r.

Ta niezwykła korespondencja pokazuje, że tam gdzie w grę wchodzi sztuka nie ma granic wieku, doświadczenia i osiągniętej pozycji. Jest wzajemna ciekawość i pasja, z której czerpią obie strony.

Zaczęło się od listu 19-letniego artysty do 70-letniego Zdzisława Beksińskiego. Łukasz Banach (pseudonim Norman Leto) nie ukrywa w nim swojej fascynacji twórczością Beksińskiego, zastanawia się, ile w jego własnych pracach inspiracji obrazami wybitnego twórcy. Nie ma w tym liście jakiejś szczególnej czołobitności, jest natomiast autentyczna ciekawość i zainteresowanie – i to prawdopodobnie wraca uwagę Beksińskiego. Na tyle, że podejmuje korespondencję z młodym artystą.

Mężczyźni operują podobnym stylem wypowiedzi – bezpośrednim, dowcipnym, swobodnym. Bez nadęcia i patosu, który często towarzyszy rozmowom o sztuce.  W ich mailach temat sztuki schodzi zresztą często na drugi plan. Ważniejsze jest życie: ludzie, związki, codzienne sprawy. Są dla siebie pomocni. Beksiński doradza Banachowi w tzw. praktycznych sprawach związanych z malarstwem, ten natomiast służy radą np. w kwestiach dotyczących nowinek technicznych.

Z czasem widać, jak ważni stają się dla siebie artyści - rodzi się między nimi przyjaźń. Niewątpliwie jest to również relacja uczeń-mistrz, ale powstaje ona w sposób naturalny, nie ma w niej dystansu i uniżoności. To zasługa Beksińskiego, który w relacjach z ludźmi zachowywał bezpośredniość i bezpretensjonalność – ale tylko wtedy, gdy nie wyczuwał głupoty i nachalności, których się bał i nienawidził.  W Łukaszu odnalazł partnera, przyjaciela, może syna? Martwią się o siebie, śledzą wzajemnie wydarzenia ze swojego życia. Wymieniają się zdjęciami, anegdotami, refleksjami. Są szczerzy i bezpośredni.

Ostatni list Łukasza Banacha do Zdzisława Beksińskiego został wysłany kilkanaście godzin po zamordowaniu artysty. Banach pyta w nim zaniepokojony, co się dzieje z Beksińskim.

Czytaj więcej o: Zdzisław Beksiński Detoks
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

CGK - aplikacja mobilna