Recenzje książek

Eduardo Mendoza "Trzy żywoty świętych"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 lutego 2011, 17:08
Autor: KMO

Eduardo Mendoza, "Trzy żywoty świętych", Wydawnictwo ZNAK
Eduardo Mendoza, \"Trzy żywoty świętych\", Wydawnictwo ZNAK

Mendoza jest mistrzem czarnego humoru, zjadliwej ironii jednak nie nachalnej, a inteligentnej, absurdalnej, celnej. Takie właśnie klimaty odnajdujemy w jego książce o nieudacznikach, ludziach skrzywionych, trochę dziwakach, trochę pasjonatach trwających w swoim uporze mimo, że w sposób oczywisty przegrywają.

Dla tego autora nie ma tabu. Jego bohaterowie podlegają zwyczajnym, ludzkim słabościom niezależnie od tego, kim są , jaką pełnią profesję. A w pojęciu Mendozy święci to niekoniecznie ci, którzy czynią cuda i nie opuszczają mszy świętej.

Jego święci być może nawet są niewierzący, bo nie o to tu chodzi. Jego bohaterowie poświęcają życie dla jakiejś idei w powszechnym pojęciu zwariowanej, absurdalnej. To ludzie, którzy niczym szczególnym się nie wyróżniają, a przecież najczęściej są postrzegani jako dziwacy, nie akceptowani przez najbliższe otoczenie.

Każdy z nich miał lub ma swoje pięć minut i wykorzystuje je w różny sposób. Mendoza tutaj zaprezentował biskupa, który powoli się stacza w społecznej hierarchii, mężczyznę, który raptem pojawia się na rozdaniu prestiżowych nagród i zabiera tam głos, a jego wystąpienie będzie dość szokujące dla szanownego gremium. Wreszcie opisuje historię więźnia i nauczycielki, która podsuwa mu literaturę. Jej podopieczny nieoczekiwanie zyska sławę.

To wszystko postaci barwne mimo, że nawet chcą wtopić się w tłum. Przecież Mendoza potrafił zbudować takie ich życiorysy, że stają się fascynujące, a nawet sympatyczne. Każdy z bohaterów porusza się w innym kręgu, w innym miejscu, a przecież ich historie są podobnie poruszające. To proza, którą świetnie się czyta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna