Recenzje książek

Elif Shafak, "Czterdzieści zasad miłości”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 maja 2012, 15:27

Elif Shafak, "Czterdzieści zasad miłości”
Elif Shafak, \"Czterdzieści zasad miłości”

Wydawnictwo Literackie

Elif Şafak to najbardziej popularna turecka autorka, stawiana przez krytyków tuż za Orhanem Pamukiem. Może doczeka się tego, że stanie obok niego, albo nawet przed nim? Raczej trzeba wątpić, choć także jej powieści – podobnie jak Pamuka, mają ten niezwykły klimat tajemniczego wciąż dla nas Bliskiego Wschodu, jego baśniowości, poetyki.

Jednak Elif Safak tak często pisze o kobietach, ich marzeniach, ambicjach, życiu w cieniu i wydobywaniu się z mroku, o namiętnościach, miłości i zdradzie. Czy w takim razie może konkurować z pisarzem mężczyzną?

Bohaterka tej książki w powszechnym pojęciu powinna być szczęśliwa – mieszka w Northampton, prowadzi dom, wychowuje trójkę dzieci. Czas upływa, dzieci szukają własnej drogi w życiu, mąż szuka kochanek, bo namiętność w ich związku dawno wygasła. Kobietę otacza pustka, a to w połączeniu z kryzysem wieku średniego oznacza, że życie staje się beznadziejne, nastroje zmienne i raczej czarne niż barwne.

Książka "Słodkie bluźnierstwo”, jaka trafia do rąk bohaterki sprawia, że w jej uporządkowaną ale miałką codzienność wkrada się nurt ciekawości, zmysłowości, że zaczyna inaczej patrzeć na życie, szukać w nim nowej drogi, nowego sensu. Powieść, jaką czyta opowiada losy XIII-wiecznego poety Rumiego oraz sufiego Shamsa.

Shams jest ambasadorem miłości. Miłości duchowej, wszechogarniającej, miłości do Boga i do ludzi. Ale jest w niej także wiele innych postaci wyjętych niemal z zaułków średniowiecznego miasta, wiele wątków i dróg.

Autorka zabiera nas w ten nieznany świat Orientu, konfrontuje naszą, zachodnią mentalność, kulturę i filozofię z filozofią Islamu. Wysnuwa wniosek oczywisty, może nazbyt jasny i przewidywalny – w życiu najważniejsza jest miłość. Jeśli będziesz postępować według czterdziestu zasad, które są wymienione przez Shamsa w książce, będziesz żyć pełnią życia, otoczona miłością.

Trochę to jak poradnik, jak próba przekonania drogich czytelniczek, że można zmienić życie po przeczytaniu dobrych rad. To nie takie proste, to niemal baśniowe, ale baśnie lubimy czytać.


Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna