Recenzje książek

Graham Moore "Sherlockista”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2012, 11:23

 Graham Moore, "Sherlockista”, Prószyński i S-ka
Graham Moore, \"Sherlockista”, Prószyński i S-ka

Wielbicieli kryminałów w "starym stylu” nie brakuje i dziś mimo, że silną konkurencją są thrillery i gatunki bardziej krwawe niż klasyczne powieści Conan Doyle'a.

Entuzjastów najsławniejszego bohatera takiej literatury – Sherlocka Holmesa nie brakuje. Ale w roku 1893 wielu opłakiwało swojego ulubieńca. Oto Arthur Conan Doyle, twórca postaci, uśmiercił swojego bohatera. Londyn pogrążył się w nieutulonej żałobie.

Jednak autor chyba sprawę przemyślał i sam pożałował tego, co zrobił. I tak w 1901 roku niespodziewanie Holmes wraca. Dlaczego? A któż to wie. Conan nigdy tego nie zdradził, chociaż dzień po dniu spisywał swoje życie, odnotowywał ważniejsze wydarzenia i podejmowane decyzje.

Tymczasem po śmierci pisarza dziennik z jego notatkami zginął. Jednak sprawa uśmiercenia, a potem ożywienia bohatera stała się fascynującą zagadką i przedmiotem studiów dla wielu "shelrockistów”.

Harold White, badacz literatury zostaje przyjęty do elitarnego towarzystwa entuzjastów Sherlocka Holmesa. Towarzystwo przyjęło nazwę "Chłopcy z Baker Street”. I oto okazuje się, że dziennik pisarza nie został zniszczony, i że zostanie zaprezentowany podczas spotkania klubowego. Sprawa się bardzo komplikuje – największy uczony zajmujący się studiami nad Conan Doylem, ten który miał zaprezentować ów dziennik, został znaleziony martwy w swoim pokoju hotelowym.

Harold będzie teraz szukał nie tylko zaginionego dziennika lecz także zabójców uczonego. Czy skorzysta przy tym z mądrości postaci, jaką stworzył Doyle? Czy w książkach z Sherlockiem Holmsem znajdzie jakieś wskazówki? Wreszcie – czy w poszukiwaniach pomoże mu jakiś Watson?

Barwnie i wartko napisana książka, ciekawa, intrygująca, oparta na ciekawym pomyśle. W dodatku jej autor ma zaledwie 28 lat, a powieść o poszukiwaniu dziennika Conana Doyle'a jest jego debiutem literackim. Bardzo udanym.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna