Recenzje książek

Haruki Murakami "1Q84” t.3

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 grudnia 2011, 14:37

Haruki Murakami "1Q84” t.3, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA
Haruki Murakami \"1Q84” t.3, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA

Na kontynuację czekały setki tysięcy czytelników, fanów Murakamiego. Właśnie wyszła trzecia część powieści "1Q84”. Poznajemy w niej dalsze losy Aomame i Tengo, którzy w dzieciństwie się znali. Akcja książki rozgrywa się w niezwykłym świecie, bo przecież rok 1Q84 też jest niezwykły.

Wszyscy oczekują odpowiedzi na pytanie, czy bohaterowie książki spotkają się z sobą, jak dalej wyglądać będzie ich życie oraz, czy wydostaną się ze świata Little People i dwóch księżyców. A może na zawsze pozostaną w zaskakującej rzeczywistości powieści? Bohaterowie stają przed niezwykłymi wyzwaniami.

Ona ukrywa się przed zemstą członków sekty za zamordowanie Lidera, a on czuwa przy łóżku nieprzytomnego ojca w mieście kotów, a przecież ma do rozwiązania zagadkę powietrznej poczwarki. Na drodze tej pary staje wiele przeciwności.

Autor rozwija równolegle dwa wątki. Rozdziały nieparzyste poświęcone są Aomame, a te o numerach parzystych opowiadają o Tengo.
Murakami daje odpowiedzi na pytania, które padały jeszcze w poprzednich tomach, choć oczywiście nie są one proste. Jednak wiele wątków się wyjaśni, ale przecież pojawią się nowe postaci, komplikacje, wyzwania.

Ta książka, podobnie jak poprzednie jego powieści i tomy "1Q84” wciąga w świat wykreowany przez pisarza, świat nierealny i rzeczywisty, magiczny i przyziemny. Obydwie te przestrzenie przenikają się i w miarę czytania stają coraz bardziej prawdopodobne Ci, którzy poznali już stylistykę i metaforę jego książek łatwiej odnajdą sens symboli, odczytają przenośnie.

Mówi się o nim, że Haruki Murakami to pisarz posiadający słuch absolutny, odbierający wszystkie tony absurdów i szaleństw życia. Dlatego w książce jest wiele wątków dotyczących przemocy, brutalności, działania sekt religijnych. Pisze świetnym językiem – tu jest też niewątpliwa zasługa tłumaczki Anny Zielińskiej-Elliott.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna