Recenzje książek

Jacek Śnieżek, "Czy wiesz, że…!? Czyli osobliwości Ziemi Puławskiej"

  Edytuj ten wpis

Wyd. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oświatowego w Puławach

Autor tej książki, urodzony w Bytomiu zrósł się z Puławami i Ziemią Puławską tak mocno, że stał się jednym z najbardziej wytrwałych "śledczych” tropiących historie i historyjki tego regionu. Poznał je doskonale, odnajduje wciąż nowe, idzie śladami dziejów ludzi i miejscowości. Jacek Śnieżek wydał właśnie kolejną książkę, która nie tylko poszerzy naszą wiedzę, lecz także – i nawet często – ubawi, zaciekawi, a nawet zainspiruje do własnych poszukiwań.

Ponad czterysta historyjek różnych – potwierdzonych przez fakty, przekazanych w formie legend i opowiastek, wydarzenia prawdziwe i mityczne – zebranie tego wszystkiego, to plon wielkiej pracy, jaką trzeba było wykonać, żeby powstała ta fantastyczna książka. Autor we wstępie pisze: " Być może nieco banalne stało się już powiedzenie "mała ojczyzna”, lecz nadal dla wielu stanowi synonim przywiązania do miejsca, w którym się urodzili. Mieszkają, czy wychowują. Zawsze lepiej poznawać to, co się dzieje lub działo się na naszym podwórku, niż zaglądać do sąsiadów przez płot…”.

Niebagatelną rolę w podniesieniu Puław do odpowiedniej rangi odegrali Czartoryscy. Oni w tej książce zasłużyli na pierwsze rozdziały i czytamy je z przyjemnością, bo są to historie podane lekko, ale prawdziwe i wzbogacające. Z rodem Czartoryskich związanych było wiele wydarzeń o charakterze szerszym niż tylko lokalny – pierwsze wykonanie Mazurka Dąbrowskiego odbyło się w obecności Zofii Zamoyskiej z Czartoryskich, zaufanym adiutantem księcia Adama Kazimierza był Julian Ursyn Niemcewicz, dom Czartoryskich skupial uczonych, artystów, literatów.

Historie o Puławach lat późniejszych są równie ekscytujące. Śnieżek wydobywa je z zakamarków archiwów, bibliotek i ludzkiej pamięci, zapisuje i później dzieli się nimi. Pisze o ciekawostkach, ludziach, dziejach Kazimierza, Kurowa, Końskowoli, Wąwolnicy, Żyrzyna – o tych miejscach bliskich, ważnych, z którymi wiążą się nie tylko lokalne wydarzenia lecz i burze, jakie przechodziły nad Rzeczpospolitą. Śnieżek pisze znakomicie – ze swadą, dowcipnie kiedy można, poważnie gdy trzeba. Nigdy nie nudzi, a lektura tej książki jest przyjemnością.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna