Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

16 stycznia 2015 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Jarosław Romaniuk, "One. Kobiety, które kochały pisarzy”

0 0 A A

W oczekiwaniu na dalszy ciąg biografii Jarosława Iwaszkiewicza, trzeba sięgnąć po książkę "One”. A przypomnijmy – Radosław Romaniuk napisał świetną rzecz – "Inne życie”, biografię Iwaszkiewicza opatrując ją znakiem "tom I”. I zostawił nas na lodzie, bo II tomu wciąż nie widać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czytajmy więc o kobietach, które kochały pisarzy. A Romaniuk wybrał niezwykłe nazwiska – Annę Iwaszkiewiczową, Zofię Tołstojową, Marię Kasprowiczową, Nadieżdę Mandelsztam.

Różni je bardzo dużo – czas w którym żyją, status społeczny, a przede wszystkim niezwykła osobowość. Łączy je jedno – miłość do mężczyzny sławnego, często ekscentryka, megalomana, egoisty, nieżyciowego. Roztaczały opiekuńcze parasole nad nimi. Czy były szczęśliwe? Na pewno tak, ale zapewne życie ze sławnymi, nietuzinkowymi małżonkami było dla nich także udręką.

Zofia – kobieta niezwykła, mając lat osiemnaście wychodzi za mąż za Tołstoja niemal o tyleż starszego od niej. Znała go krótko – co to za znajomość, za narzeczeństwo! Ten nawet spóźnia się na ich ślub, jak by się wahał. A później ta delikatna, młoda kobieta jest filarem życia na Jasnej Polanie.

Mam pretensję do Romaniuka – przedstawił ją poprzez wspomnienia kilkorga osób (także jej dorosłych dzieci) z tamtej epoki, i można błędnie wywnioskować, że to Zofia była przyczyną "ucieczek” Tołstoja z domu i jego znerwicowanego stanu zdrowia. Ona, która urodziła mu 13 dzieci, doprowadziła dom do rozkwitu, dbała o jego zdrowie i spokój. Ona, która pomagała mu w jego pracy, przepisała 8 razy "Wojnę i pokój”!
Nadieżda Mandelsztam – chcąc ocalić spuściznę męża zesłanego do łagru nauczyła się jego wierszy na pamięć. Papier był niebezpieczny. Zresztą 3 lata zesłania dobrowolnie spędziła z nim. Otoczyła się tymi jego wierszami jak pancerzem i trwała w tym do końca. Papierosy, kanapa i wspomnienia o mężu.

Anna Iwaszkiewiczowa – żyła w cieniu Jarosława, a przecież wspierali się obydwoje do ostatniej chwili i mimo wszystko kochała go. Mimo niezgody, dojmujących przykrości, uśmieszków otoczenia i jego podwójnego życia. W zasadzie coż tu mówić -- czy była szczęśliwa. Każdy -- ona także, miał jakieś chwile szczęścia, a później może przyjaźni, później przyzwyczajenia...

Marusia Kasprowiczowa – piękna, pociągająca, wybrała poetę z którym dzieliła niełatwe życie w Zakopanem. Poddawana krytyce, w ciągłych przepychankach z jego córkami z pierwszego małżeństwa. Walczyła, jak mogła o własne terytorium szeroko rozumiane.

Każda z nich była fascynującą osobowością i każda pozornie tylko uległą małżonką. Buntowały się, pilnowały własnej niezależności, a ich życie z wielkimi twórcami wcale nie było sielanką.
Świetnie się czyta.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia