Recenzje książek

Jeffrey Archer , "Ale to nie wszystko”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2011, 15:56

Rebis
Rebis

Najnowsza książka Jeffreya Archera to prawdziwa uczta dla fanów prozy pisarza (ja do nich należę), jak również dla miłośników tak wymagającego gatunku, jakim jest opowiadanie.

Historie w tym zbiorze są krótkie, surowe w formie i esencjonalne w treści. Niektóre oparte są na prawdziwych wydarzeniach (o tym dowiadujemy się już przy tytule), inne są od początku do końca literacką fikcją. To zaskakujące i efektowne połączenie, ponieważ najbardziej nieprawdopodobne wydają się te autentyczne historie, a te zmyślone wypadają na ich tle nad wyraz realnie.

Archer, jak zwykle, podąża krętymi ścieżkami ludzkich losów. Z właściwą sobie znajomością tematu pisze o miłości, pieniądzach, sławie, powodzeniu. Na drugim biegunie jest samotność, chciwość, czarne interesy i bankructwo. U Archera "fortuna kołem się toczy” niemal w dosłownym tego słowa znaczenia i nic nie jest takim, jakim się na pierwszy rzut oka wydaje być.

Pisarz jest mistrzem literackiego suspensu, nie dziwią więc przewrotne zakończenia i zaskakujące pointy. W tych opowiadaniach o to właśnie chodzi – zadziwić, zaskoczyć, dać do myślenia. I to się udaje.

Polecam przeczytać każdą historię nie patrząc wcześniej, która z nich jest fikcją. Efekt będzie jeszcze lepszy.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna