Recenzje książek

Jerome Charyn, "Jerzy Kosiński”

  Edytuj ten wpis

Jerome Charyn "Jerzy Kosiński” (Czarna Owca)
Jerome Charyn \"Jerzy Kosiński” (Czarna Owca)

To nie jest typowa biografia, ale rodzaj literackiej próby pokazania Jerzego Kosińskiego w taki sposób, w jaki on sam konstruował swoje powieści i ich bohaterów.

Fikcja miesza się więc z rzeczywistością, historia z fantazją. Sporo w tej książce szaleństwa i nie sposób przewidzieć, czym autor nas zaskoczy na kolejnych stronach – ale to również świetnie wpisuje się w życie i pisarstwo Kosińskiego.

Jerome Charyn nie ukrywa swojej fascynacji pisarzem z Polski, który na malowanym zbudował w Ameryce swoją popularność i rodzaj mitu, który skrupulatnie pielęgnował. Charon próbuje dotrzeć do samej istoty pisarstwa Kosińskiego i odpowiedzieć na pytania, które od lat zadają sobie jego czytelnicy: Ile w "Malowanym ptaku” prawdziwej historii pisarza, a ile sprytnej manipulacji? Co, tak naprawdę, ukształtowało Kosińskiego jako człowieka i pisarza? Jakie mroczne tajemnice ze swojego życia ukrywał, a jakie kreował na potrzeby twórczości?

Na te pytania nie dostajemy jednoznacznych odpowiedzi. Możemy sami ich szukać patrząc na Kosińskiego jako zagubionego, żydowskiego chłopca, okradzionego z własnej tożsamości, którym pozostał właściwie do samobójczej śmierci, czy Kosińskiego ekscentryka, światowca, bywalca salonów, ulubieńca kobiet.

Zmieniają się w tej książce plany, miejsca, ludzie. Jest dynamicznie, obrazoburczo, nieprzewidywalnie. Dokładnie tak, jak w "Malowanym ptaku”. I trochę tak, jak w kolejnych, "amerykańskich” książkach Kosińskiego, które jednak tyleż prowokowały, co wychodziły naprzeciw tamtejszej pop kulturze.

Trudno przy tym oprzeć się wrażeniu, że bohater powieści Charyn to postać tragiczna. Trochę taki "czarny ptak”; niepokorny, wciąż szukający dla siebie swojego” miejsca i bardzo samotny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna