Recenzje książek

Joanna Oparek „Loża”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2012, 12:43

Joanna Oparek „Loża” , Świat Książki
Joanna Oparek „Loża” , Świat Książki

Co jest prawdą, a co fikcją? Czy tę książkę można traktować jak literaturę faktu, czy jak thriller, a może biografię taką, jaka wybebesza najbardziej intymne szczegóły z czyjegoś życia? Cóż – należy sobie wybrać gatunek i doprawdy nie jest to najważniejsze. Dostajemy powieść, która wprowadza nas w świat ludzi, wydarzeń, a nade wszystko hermetycznego kręgu artystów XIX wieku. Wielkich artystów, bo idzie tutaj o Helenę Modrzejewską i Sarę Bernhardt.

Pytania, jakie stawia autorka książki są takie – czy można stworzyć gwiazdę? Kim naprawdę była Helena Modrzejewska? Kto stoi za karierą diwy wszech czasów Sary Bernhardt? Do czego zdolny jest mężczyzna, który utracił kobietę? Na to ostatnie pytanie odpowiedź może być szybka, a jak z wcześniejszymi?

Rok 1882. Młody dziennikarz chce porozmawiać z Gustawem Zimajerem, dawnym kochankiem i impresariem Heleny Modrzejewskiej. Chce napisać artykuł o aktorce, która odniósłszy sukces w Ameryce, ma właśnie przyjechać do Krakowa, gdzie od tygodnia święci triumfy jej największa rywalka – Sara Bernhardt. Zimajer wciąga mężczyznę w misterną intrygę.

Sugeruje, że Modrzejewskiej grozi niebezpieczeństwo i snuje szaloną opowieść, w której główną rolę gra boska Sara Bernhardt. Pojawiają się także: książę Walii, Oscar Wilde, Victor Hugo oraz inni luminarze epoki. Czy historię teatru tworzą okultyści i masoni? Czy madame Bernhardt sypia w trumnie, a kochankowie odprawiają czarne msze nad jej ciałem?

Kim naprawdę jest Gustaw Zimajer? Szaleńcem? Demiurgiem? Zdolnym menedżerem wyprzedzającym swoje czasy? Kim jest cicha kochanka Zimajera, łudząco podobna do największej polskiej aktorki? Co tu jest prawdą, a co wymysłem szalonego impresaria. Co jest prawdą, a co jest fantazją autorki? Jest bardzo dużo pytań. Warto przeczytać tę książkę żeby poznać odpowiedzi.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna