Recenzje książek

John Le Carre "Wierny ogrodnik"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2012, 17:18
Autor: mag

John Le Carre "Wierny ogrodnik"
John Le Carre \"Wierny ogrodnik\"

Wydawnictwo Sonia Draga

Tym, którzy nie oglądali filmu "Wierny ogrodnik”, przypomnę o czym jest ta historia. W Nairobi, na brzegu jeziora Turkana, w samochodzie zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Zamordowaną, a wcześniej zgwałconą kobietą jest Tessa Quayle, żona brytyjskiego dyplomaty. Kierowca, z którym jechała, leży obok niej. Nie ma głowy.

Śledczy, którzy zajmują się brutalnym morderstwem bardzo szybko doszukują się w sprawie wątków osobistych. Motyw osobistej zemsty staje się jednym z przewodnich. Mąż kobiety zostaje oskarżony o morderstwo. Policjanci usiłują wykazać, że żona dyplomaty prowadziła podwójne życie, zdradzała go. Justin Quayle miał ze pieniądze zlecić zabójstwo żony. Zrobił to z zazdrości i z chęci zysku, bo po śmierci Tess zostałby mu spory spadek - twierdzą śledczy.

Wszystko układa się w logiczną układankę. Ale tylko pozornie. Problem w tym, że mimo tajemnic związanych z Tess, Justin jest przekonany o jej uczciwości i lojalności. Nie mieści mu się w głowie, że mogła go oszukiwać. Dlatego rozpoczyna swoje własne śledztwo. Jego efekty są przerażające. Tess, jak się okazuje, rzeczywiście prowadziła podwójne życie. Ale nie miało ono nic wspólnego z małżeńską zdradą... Na wierzch wychodzą fakty, które wszystko stawiają w nowym świetle. Zaczyna być naprawdę niebezpiecznie.

Ta historia ma dużo głębsze dno, niż się na początku wydaje; społeczne, polityczne, ale też osobiste. W książce jest ono jeszcze bardziej pogłębione niż w filmie - i za to plus. Na rzecz filmu przemawiają jednakże znakomite obrazy. I tego szczególnego klimatu Afryki odrobinę mi w książce zabrakło. Ale sama historia na tym nie traci - warto ją przeczytać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna