Recenzje książek

Juan Marsé, "Dziewczyna w złotych majtkach”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2010, 11:56

Wydawnictwo Znak

Fatalne odkrycie

Mówi się o tej książce – erotyczna opowieść o rodzinnej tajemnicy. Trochę tak jest, choć ten erotyczny wątek nie burzliwy, rozwija się tu powoli, aczkolwiek konsekwentnie. Z pewnością rozczaruje się ktoś, kto będzie oczekiwał ostrego seksu w każdym rozdziale. Opowieść płynie niejako dwoma torami. Jeden to przeszłość rzeczywista lub konfabulowana byłego falangisty, drugi to właśnie strona erotyczna.

Forest, emeryt z brudną, frankistowską przeszłością osiada w nadmorskiej miejscowości i bierze się do spisywania wspomnień z lat, kiedy unurzany był w polityce i wszystkich jej intrygach. Niespodziewanie składa mu wizytę córka szwagierki o której zachowaniu można najłagodniej powiedzieć – ekscentryczne. Burzy spokój starszego pana i będzie jego ekscytacją i karą.

Dziewczyna deklaruje, że będzie pomagać mu spisywać te wspomnienia, ale odnosi się do nich z dużą swobodą, ingerując tam gdzie się jej podoba i tak, jak chce. Jednak, czy tylko ona przyczynia się do zniekształcania faktów? Czy nie robi tego sam Forest kreśląc własny portret podlewany heroizmem i szlachetnością? W końcu co pisze – wspomnienia czy powieść?

Mariana, młoda dziewczyna która go odwiedziła, reprezentuje inny świat. On, starzejący się, już wycofany uważa, że stoi u schyłku życia. Ona czerpie z niego garściami. Nie stroni od przygód z licznymi partnerami i lubi się naćpać od czasu do czasu. Wreszcie Mariana zaczyna prowadzić grę, która działa na zmysły. A on rozpala swoją wyobraźnię.

W pewnym momencie wszystko nabiera tempa i ich zażyłość staje się ostatecznie bliska. Kiedy przyjedzie matka Mariany, okaże się kim jest Forest, a kim jest dziewczyna.

Autor udatnie konfrontuje dwa światy – łakomej, bezwzględnej młodości i starości z jej lękami, niemocą fizyczna i twórczą. Dobre czytanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna