Recenzje książek

"Kwiaty śliwy w złotym wazonie", opracowanie zbiorowe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2010, 12:51

Wydawnictwo MUZA S.A.

Ta powieść uważana jest prozę należąca do ścisłego kanonu literatury pięknej. Być może do jej powodzenia przyczynił się zawarty w niej klimat erotyzmu, a to już pachniało skandalem, ciekawością, jednych bulwersowało drugich intrygowało.

Szczególnie odnosi się to do czytelników Zachodu wtedy, kiedy już książkę przetłumaczono była sensacją, a wśród pruderyjnych odbiorców budziła zgorszenie. Już samo to, że główny bohater ma sześć żon i ileś kochanek, było i podniecające, i nie do przyjęcia. W Chinach XVI wieku było to jednak możliwe.

A przecież interpretuje się to tak, że nieznany autor tej książki nie pochwalał śmiałej erotyki i opisał bardzo krytycznie życie bohatera. Jednak seksualne sceny, nawet pewnego rodzaju wyuzdanie, opisał z wielkim zapałem, znawstwem i dość obrazowo. A miała to być w ocenie wielu zjadliwa satyra na rozpasanie epoki Ming.

Trzeba powiedzieć, że o ile tamtego czytelnika sprzed wieków może interesowały wątki polityczne czy społeczne, o tyle dzisiejszy skupia się na obyczajowości, na śledzeniu zdarzeń i losów bohaterów, a także jego seksualnych poczynań. I dziś można się zastanowić, czy wątki inne niż erotyczne nie były tylko scenerią niezbędną do umotywowania tej książki.

Niewątpliwie najbardziej czytelników ekscytuje wątek zawsze aktualnych namiętności, komplikacji z tym związanych, wątek osiągania celów i zaspokajania pragnień no i przebogaty wachlarz sytuacji, scen i perypetii związanych z seksem opisanych dokładnie choć w stylistyce Dalekiego Wschodu takiej, jaka nie razi, nie jest wulgarna i w niczym nie przypomina prozy dzisiejszej. Dlatego tę książkę dziś się czyta podobnie, jak klasyczny "Dekameron" Boccaccia.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna