Recenzje książek

Łukasz Maciejewski, "Aktorki. Spotkania”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2012, 13:36

Łukasz Maciejewski, "Aktorki. Spotkania” (Świat Książki)
Łukasz Maciejewski, \"Aktorki. Spotkania” (Świat Książki)

To będzie prezent pod choinkę w wielu domach. Właśnie na półki księgarskie trafiła książka, która przywoła na pamięć wybitne polskie aktorki. To nazwiska naprawdę znane i świetne – Nina Andrycz, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Irena Kwiatkowska, Marta Lipińska, Danuta Szafarska i inne.

Niekwestionowane gwiazdy polskiego teatru i filmu, choć nie wiem, czy dziś wypada o nich powiedzieć "gwiazdy”, bo to określenie w naszych czasach bardzo się zdeprecjonowało. Nie są celebrytkami, nie pojawiają się w coraz nowych kreacjach na bankietach, nie są bohaterkami skandali i szokujących fotografii w tabloidach, ale przecież one na zawsze osadziły się w świadomości tych, którzy kochają film, teatr, prawdziwie wielkie wydarzenia i kreacje, które one właśnie tworzyły.

Autor filmoznawca i krytyk teatralny i filmowy prezentuje portrety 20 aktorek wybitnych, pisze nie tylko o ich rolach, lecz także o epoce, w jakiej tworzyły swoje postacie, o sprawach prywatnych, radościach i dramatach, filozofii życia i zwodu.

Pisze: "Kochane przez widzów, pozostają dyskretne i tajemnicze. Zawodową pozycję budowały rolami, pracowitością i talentem, nie skandalem czy przemyślana strategia marketingową”.

Są tu fragmenty wywiadów z nimi, są urywki recenzji, wypowiedzi, opinie, rozmowy. To wszystko składa się na biografie niezwykłe, ciekawe, nie plotkarskie a takie, które pomagają zrozumieć bohaterki, ich wybory osobiste i zawodowe. Bardzo ciekawa, nie plotkarska książka.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna