Recenzje książek

Manuela Gretkowska "Agent"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2012, 11:19

Manuela Gretkowska "Agent", Świat Książki
Manuela Gretkowska \"Agent\", Świat Książki

Opinie o tej książce Manueli Gretkowskiej są różne. Zresztą – zawsze takie były, jednak tym razem pojawiła się sugestia, podejrzenie, że autorka postawiła sobie cel – nowy tytuł co roku. Albo, że po prostu boi się, że spadnie w zapomnienie, jeśli nie wyda czegoś nowego i że odcina kupony od zasłużenie cenionych jej dawniejszych powieści. Jak jest? Cóż – jeśli ktoś chce mieć własne zdanie, musi przeczytać.

Najnowsza książka Gretkowskiej "Agent” to historia trójkąta miłosnego wpisanego geograficznie między Izrael, a Polskę, a w sferze emocjonalnej takiego, który mógłby trwać między Pcimiem, a Wólką. Być może bohaterowie byliby bardziej siermiężni, ale przecież w każdym wibrują silne uczucia, ważne, jedyne i przypuszczalnie tak samo grają zmysły lorda i sprzedawcy gwoździ.

Oto Szymon Golberg, ocalały z Holokaustu, ciągle atrakcyjny, ale przecież już 60-letni mężczyzna coraz częściej zostawia w Izraelu kochającą go żonę Hannę wyjeżdża służbowo do Polski, gdzie nie tylko dba o biznes, lecz także o kochankę z która ma syna.

Cóż – pan w wieku andropauzy woli młode ciało, niż zwiędłą żonę mimo, że są zgodnym małżeństwem. Czy można się dziwić? Zresztą – kocha obydwie i dba o nie. Można powiedzieć, że ten dualizm uczuć jest często u mężczyzn spotykany.

Żeby usprawiedliwić swoje znikanie i nieoczekiwane nieobecności oszukał kochankę, że jest agentem wywiadu. To oczywiście budzi w niej drżenie serca i niepokój o ojca jej dziecka.

Ale pewnego dnia, gdy żona postanawia odwiedzić go w Polsce, sytuacja wymyka się spod kontroli. Jego życie zamienia się w karuzelę komiczno-dramatycznych wydarzeń.

Analiza trudnych relacji damsko-męskich prowadzi Gretkowską do roztrząsania skomplikowanych stosunków polsko-żydowskich, antysemityzmu, klerykalizmu, ułomności naszego życia tu i teraz.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna