Recenzje książek

Melanie Gideon "Żona_22"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2012, 22:10

Melanie Gideon "Żona_22" (Otwarte)
Melanie Gideon \"Żona_22\" (Otwarte)

Alice Buckle, czyli tytułowa Żona_22 ma 44 lata, męża, którego coraz mniej rozumie, dwoje dzieci, które z każdym dniem są dla niej większą zagadką i narastający problem z akceptacją samej siebie. Jednym zdaniem: kłania się kryzys wieku średniego.

Niiesiona impulsem Alice postanawia wziąć udział w internetowym badaniu "Małżeństwo w XXI wieku". Odpowiadając jako Żona_22 na dziesiątki szczegółowych pytań, które zadaje jej Asystent_101 opowiada, tak naprawdę, całe swoje życie. Anonimowość w sieci powoduje szczerość i otwartość; Alice bez zahamowań pisze o tym, co jest w jej życiu dobre, a co pozostawia wiele do życzenia, jak postrzega swojego męża i jak ich wzajemne relacje, łącznie z seksem, zmieniały się przez ostatnie lata.

Z czasem do standardowych odpowiedzi kobieta dołącza osobiste refleksje związane z tym, co właśnie dzieje się w jej życiu. A dzieje się wiele; mąż William stracił świetną pracę i nie ma widoków na nową, 12-letni syn Peter wykazuje skłonności homoseksualne, a starsza córka Zoe, która jest wegetarianką, być cierpi na zaburzenia odżywiania...

Internetowe badanie staje się więc swego rodzaju terapią, antidotum na problemy, a Asystent_101 okazuje się wrażliwym, inteligentnym i empatycznym partnerem do ważnych - i już zupełnie prywatnych - rozmów o życiu. Nieznany mężczyzna ma w sobie to wszystko, czego Alice nie dostaje od męża. Trudno się więc dziwić, że profesjonalna relacja przechodzi na zupełnie nową płaszczyznę...

Wyraźnie widać, że Alice, czyli Żona_22 zagubiła się pomiędzy światem rzeczywistym, a wirtualnym. Zawieszona między życiem, a Facebookiem musi przejść długą drogę, by od nowa dowiedzieć się, co tak naprawdę jest ważne, prawdziwe i wartościowe. Sporo na tej drodze zakrętów, mniejszych lub większych zasadzek, dużo humoru i autoironii.

"Żona_22" to współczesna powieść obyczajowa, która problemy stare jak świat umiejętnie wplata w nowoczesny, wirtualny świat. Inteligentna, dowcipna i bardzo na czasie, która między tak zwanymi wierszami dotyka ważnych, życiowych kwestii.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna