Recenzje książek

Mick O'Hare, "Czy jest coś, co jada osy?"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 listopada 2010, 08:53
Autor: kmo

Wydawnictwo Insignis

Pytanie z pozoru dziwne – czy jest coś, co jada osy? Może je zadać jednak nie tylko ciekawy dzieciak. Niejeden dorosły zechce znać odpowiedź. Niektórzy ludzie zadają sobie wiele pytań, czasem absurdalnych, ale chcą wiedzieć, szukają potwierdzenia jakiejś teorii – czasem niewiarygodnej takiej, jaka wydaje się absolutnie nieprawdopodobna. I są inni, którzy starają się odpowiedzieć – prawda lub fałsz.

W 1994 roku w czasopiśmie "New Scientist” zaczęła się ukazywać rubryka zawierająca nadesłane przez czytelników pytania i odpowiedzi czasem dla nich bardzo ważne i dotyczące obecności nauki w życiu codziennym, czasem z pozoru śmieszne. Okazało się, że rubryka z pytaniami i odpowiedziami do dziś jest popularna, czytana, a nawet zebrane teksty zostały zamieszczone w książce, która szybko znalazła się wśród bestsellerów.

"W ciągu zaledwie pięciu lat poprzedzających wydanie tej książki, Czytelnicy wyjaśnili nam, jak grubym trzeba się stać, by być kuloodpornym, dlaczego ciemne napoje alkoholowe wywołują większego kaca niż jasne, jak ocenić ilość deszczu, który musi spaść z chmury i dlaczego zjedzenie zielonych ziemniaków może być naprawdę niebezpieczne” – piszą wydawcy.

Śmieszne? Może tak, ale odpowiedzi są zupełnie serio, a nawet udokumentowane naukowo.
Książka jest naprawdę sympatyczna, pożyteczna, poszerza naszą wiedzę bo te dziwne pytania znalazły się w kręgu zainteresowań poważnych ludzi, naukowców, którzy rozwiązują problem w oparciu o badania i wiedzę. Czyta się ją z prawdziwą przyjemnością.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna