Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A
Filip Springer „13 pięter”, Wydawnictwo Czarne
Filip Springer „13 pięter”, Wydawnictwo Czarne

Najnowsza książka znakomitego polskiego reportażysty. Temat na pozór nudny – problemy mieszkaniowe Polaków – ale wciąga jak niejedna sensacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwłaszcza pierwsza część reportażu – gdy Springer zabiera nas do międzywojennej Warszawy, a potem do świata pierwszych spółdzielni i kooperatyw.

Teatry, dancingi, drogie restauracje i luksusowe hotele – taki obraz mamy przed oczami gdy myślimy o Warszawie z 20-lecia międzywojennego. Po tej lekturze nie będziemy mieć więcej złudzeń. Na takie życie stać było jedynie 2 proc. społeczeństwa, pozostałe 98 proc. nie mogło sobie pozwolić nawet na mieszkanie. W dwóch największych stołecznych schroniskach mieszka kilkanaście tysięcy ludzi, drugie tyle bezdomnych mieszka na ulicach. Sklecone na szybko biedadomy i zatłoczone kwatery – statystycznie na izbę przypada 2,8 osoby plus sublokator. Właśnie tak śpi robotnicza Warszawa.

Pierwsza polska spółdzielnia – Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – wyrasta z ideałów. Domy, które powstaną, też mają być idealne. Świetlica z biblioteką na piętrze, sklepy na parterze, a pod klatką własny ogródek. Ulice krótkie, wąskie, zakończone placykiem – „miejscem spotkań mieszkańców”. Pod nosem szkoła, przedszkole, plac zabaw i łąki z kawałkiem lasu na spacery. W gotowych już budynkach jak grzyby po deszczu rosną kolejne spółdzielnie (spożywcze), pojawiają się kooperatywy dostarczające towar pod same drzwi. Świat idealny, do którego dostęp mają jednak nieliczni. Bo choć lewicowi działacze społeczni dzielnie stawiają czoło bankom, władzom i nieuczciwym budowlańcom – to tanie mieszkania powstają wolno. I nie zawsze wprowadzają się do nich robotnicy.

Te wszystkie historyczne fakty – jak w każdej książce Springera – są pretekstem do opowiadania o teraźniejszości. A ta w wielu przypadkach wcale nie jest mniej dramatyczna.

Kamila mieszka w piwnicy – oficjalnie to pracownia w suterenie, w której spać nie wolno, ale sąsiedzi przymykają oko. Bogdan dostał miejsce w kontenerze – tak ostatnio miasta (zwłaszcza na Śląsku) radzą sobie z brakiem mieszkań komunalnych. A Marian ma garaż, fundamenty domu i pewność, że nigdy nie będzie go stać na postawienie ścian.

Kolejne rozdziały to barwne historie o brzydkich i drogich mieszkaniach na wynajem, okrutnych czyścicielach kamienic, zdeterminowanych „wkładkach mięsnych”, życiu milionów Polaków podporządkowanemu kursowi szwajcarskiego franka i o tym kto tak naprawdę skorzystał na „prospołecznych” rządowych programach Mieszkanie dla Młodych i Rodzina na Swoim (dweloperzy!).

Szokujące są nie tylko tragiczne historie ludzi wciągniętych w kredytową pułapkę, ale też garść statystyk. By zapłacić za mieszkanie przeciętny mieszkaniec Warszawy musi pracować 16 dni, Berlina 6, a Wilna 7,5. Nawet w Londynie w porównaniu do dochodów mieszkania są tańsze. We Francji lokale na wynajem stanowią 60 proc. wszystkich mieszkań, w Holandii 70, a w Berlinie aż 80. W Polsce ta proporcja jest odwrotna. I stąd paradoks – ludzi, których nie stać na drogi wynajem, biorą kredyty, na które tym bardziej ich nie stać.

– Jestem dziennikarzem, a nie ekspertem, więc nie daję w książce gotowych rozwiązań – mówi reportażysta w jednym z wywiadów. – Chodzi o to, żeby każdy miał wybór, jak chce mieszkać. Czyli jeśli nie mam pieniędzy, to mam szansę na mieszkanie komunalne, jeśli mam pieniądze, to wynajmuję, a jeśli mam dużo pieniędzy – to kupuję. Dzisiaj tego nie ma. Po napisaniu tej książki mam świadomość, że powinienem od polityków domagać się takiej alternatywy. Bo nieposiadanie jej jest nieuczciwe.

 

 

 

Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia