Recenzje książek

Nieszczelna sieć - Hakan Nesser

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 sierpnia 2012, 13:22

Hakan Nesser "Nieszczelna sieć” (Czarna Owca) <br />
Hakan Nesser \"Nieszczelna sieć” (Czarna Owca)

Prosta, nieprzegadana fabuła, nietuzinkowi bohaterowie – tak Hakan Nesser rozpoczyna nową serię kryminalną z komisarzem Van Veeterenem w roli głównej. Zapowiada się nieźle, choć sam komisarz nie budzi sympatii. Ale może o to chodzi.

Pomysł na pierwszą scenę jest na miarę mistrza sensacji; facet budzi się we własnym domu i odnajduje utopioną w wannie swoją niedawno poślubioną żonę. W dodatku nic nie pamięta i wciąż nie bardzo wie, co się wokół niego dzieje... Trudno się więc dziwić, że zostaje aresztowany i skazany za zabójstwo. Z uwagi na dziwny stan, w jakim znajdował się po aresztowaniu i po procesie, zostaje umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, gdzie wciąż zastanawia się nad całym zdarzeniem – jest pewien, że nie zabił, ale nic nie pamięta. Jest tu i tajemnica i dziwny mrok, i absolutna niewiadoma, co z tego wyniknie.

Zarówno oskarżony o zabójstwo Janek Mitter, jak i jego żona byli nauczycielami, pracowali razem, mieli za sobą trudne życiowe doświadczenia. Wszystko wskazuje na to, że się kochali, choć była to miłość dojrzała i dość nieoczekiwana. W ich wcześniejszym życiu, jak się okazuje, było też wiele tajemnic. Ale o tym dowiadujemy się dopiero w momencie, gdy Mitter zostaje zamordowany w szpitalu. Wtedy nie ma już wątpliwości, że za morderstem jego żony stoi ktoś inny. I tego kogoś usiłuje odnaleźć komisarz Van Veeteren. Pan komisarz nie budzi sympatii: gruboskórny, nadpobudliwy, kierujący się niezdrowymi emocjami i osobistymi uprzedzeniami jest zaprzeczeniem inteligentnego detektywa o niezawodnej intuicji. Van Veeteren zawala na całej linii, po czym próbuje odzyskać twarz. Jest irytujący, ale też intrygujący.

Czekam teraz na kolejną książkę z Van Veeterenem w roli głównej wierząc, że pan komisarz zdoła się zrehabilitować.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna