Recenzje książek

Paolo Paci „Najpiękniejsze zakątki świata”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2011, 19:41

Paolo Paci  „Najpiękniejsze zakątki świata”  Wydawnictwo ARKADY
Paolo Paci „Najpiękniejsze zakątki świata” Wydawnictwo ARKADY

Album „Najpiękniejsze zakątki świata” być może nie trafi do uczuć, emocji i uznania tych, którzy spodziewają się w nim znaleźć rajskie wyspy na Karaibach albo piękne widokowo szlaki wodne czy parki narodowe w różnych krajach świata.

Tutaj akurat mamy do czynienia z czymś innym – ze strukturą fantastycznych, zadziwiających miast i miasteczek, które są świadectwem przeszłości, ale nie zawsze są tylko skansenem, jaki zwiedzają turyści. Są zamieszkałe, tętnią życiem, jak by nie oglądały się na przeszłość, a parły ku przyszłości szanując jednak swoje pochodzenie i tradycję, chwaląc się obyczajem, rytuałem, twórczością ludową.

Wyprawa do takich właśnie miejsc pozwoli nam zobaczyć różnorodność świata, barwność kultury, architektury, pozwoli sięgnąć w głąb historii i zachwycić się nią. To album absolutnie wyjątkowy, który jest przewodnikiem po kilkudziesięciu takich miejscach świata. Zobaczymy zupełnie niezwykłe miasto w Jemenie, gdzie domu zbudowano z błota. Są piękne. Jest znane z wielu podróży miasteczko na Santorini, ale też mniej znane Ludlow w Wielkiej Brytanii.

Na 53 stronie odkrywamy Kazimierz Dolny, a dalej Sandomierz, które znalazły się w tej elitarnej grupie cudów świata. To wspaniałe zaskoczenie. Do Kazimierza, do San Gimignano w Toskanii droga prostsza, ale spróbujmy wybrać się do niezwykłej krainy w Turcji, gdzie skały uczepiło się Üchisar, albo do niesamowitego Tianluokeng w Chinach i jego okrągłych domów, sfotografowanych z góry jak miasteczko na Marsie.

Każda ze stron tego albumu opatrzona jest fotografiami znakomitej jakości, które oddają urodę i klimat fotografowanych miejsc. A każde z nich opatrzone jest dokładnym opisem i wskazówkami – co trzeba koniecznie zobaczyć albo jaka jest odległość od najważniejszych miast danego państwa. Znakomity, godny polecenia.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna