Recenzje książek

Rolf Bauerdick, "Jak Matka Boska trafiła na Księżyc”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2011, 10:59

Rolf Bauerdick, "Jak Matka Boska trafiła na Księżyc”, Wydawnictwo Literackie
Rolf Bauerdick, \"Jak Matka Boska trafiła na Księżyc”, Wydawnictwo Literackie

Chcecie wiedzieć, jak Matka Boska trafiła na Księżyc? Może ta książka to wyjaśni? Jej akcja dzieje się w fikcyjnej wsi Baia Luna. Nazwa podobna do Bania Luki, która istnieje rzeczywiście. Ale owo "banialuka” ma przecież swoje znaczenie i to czasami bliskie narracji w tej książce.

Otóż fabuła tej powieści rozgrywa się na rumuńskiej wsi, a rozpoczyna w chwili "…gdy wielki Conducator ze związanymi rękami, syknął Judasze, zanim zalał się łzami, ostatni rozśpiewał Międzynarodówkę i zawołał hardo zwracając się do trybunału wojskowego "niech żyje wolna, socjalistyczna Republika (…) razem z żoną ledwo zdołał przejść połowę drogi na miejsce egzekucji…”.

A tego właśnie dnia doktor Pauker miał pecha asystować przy tym bądź co bądź dramatycznym wydarzeniu, co odcisnęło piętno na całe jego dalsze, mizerne życie.

Tak oto w wiosce Baia Luna w pewnym sensie zogniskowały się wydarzenia ważne, można nawet powiedzieć, że światowe z tymi bardzo prowincjonalnymi. I mimo wszystko najbardziej istotne były te codzienne, egzystencjalne oraz miejsce w którym znaleźli się ludzie tylu kultur – Cyganie, Rumuni, Węgrzy, potomkowie osiadłych tam kiedyś Niemców.
Jest tu miłość i zbrodnia, jest polityka i obawa o to, że wystrzelony sputnik może narobić kłopotu.

Życie tej społeczności przesycone jest wydarzeniami, jakie mają miejsce w skali kraju, Europy, ale też bardzo miejscowe, wiejskie, nawet zabobonne – wiara w diabły, anioły, a nade wszystko w Matkę Boską. Do końca trudno jest rozgryźć co tutaj jest zmyśleniem, a co faktem tak wszystko razem się splata.

Dlatego lepiej dać się ponieść tej prozie czasem lirycznej, czasem szyderczej i prześmiewczej, z dawką prawdziwej historii nawet traktowanej poważnie i z bohaterami, którzy czasem irytują, ale częściej budzą sympatię.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna