Recenzje książek

Stanisław Jędryka "Miłości mojego życia”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2012, 13:15

Prószyński i S-ka

Autor tej autobiograficznej książki to reżyser takich znanych seriali jak "Podróż za jeden uśmiech”, "Stawiam na Tolka Banana”, "Szaleństwa Majki Skowron” czy "Wakacje z duchami”. Zrealizował też wiele filmów fabularnych, dokumentalnych. Teraz Stanisław Jędryka napisał o sobie, o swoim dzieciństwie, młodości, pracy, ludziach których spotkał po drodze.

Trzeba powiedzieć, że to książka wyjątkowo szczera, nie pozbawiona ciepła, a nawet autoironii. Czyta się ją jak powieść, jak fabułę wymyśloną, niezwykłą, a przecież to kawał prawdziwego życia. Gdy łapiemy się na tym, tym bardziej podziwiamy Jędrykę, że zdobył się na tak bardzo osobiste wyznanie.

Napisał m.in. "…jestem synem dwóch matek i ani jednego ojca – ten znak szczególny, ta prawda kształtowała całe moje życie, w każdej sekundzie, minucie, godzinie, dniu, miesiącu czy roku.”

To prawda. Można powiedzieć, że już jako dziecko obarczony był koniecznością wyborów trudnych, nawet zbyt trudnych dla kilkulatka. Pisze o tym bez pretensji, bez goryczy na pewno dziś, z perspektywy dorosłego mężczyzny lepiej rozumiejąc dwie kobiety, którym tak bardzo zależało na jego miłości.

Opowiada o dziecięcych latach w okupacyjnym i powojennym Sosnowcu, o szkole, o chłopakach z którymi grał w szmaciankę, pierwszych latach studiów, o dziewczynach i pierwszej miłości. Opowiada bardzo po prostu, nie przemilcza porażek i rozczarowań, skromnie odnosi się do sukcesów, dorzuca garść anegdot z filmowego planu.

Może dlatego też jego filmy adresowane do młodego odbiorcy były tak prawdziwe – czerpał z własnego życia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna