Recenzje książek

Witold Szabłowski "Zabójca z miasta moreli”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2010, 15:46

Reportaże z Turcji
Wydawnictwo Czarne

Kolejna znakomita pozycja z serii Reportaż wydawnictwa Andrzeja Stasiuka. Oficyna z bieszczadzkiego Wołowca po raz kolejny udowadnia, że pozycje wydawane w poszczególnych seriach można kupować w ciemno.

Tutaj swoje teksty w formie książek wydają Włodzimierz Nowak, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, czy Wojciech Tochman. Teraz pora na najmłodszego przedstawiciela pokolenia wybitnych reportażystów Gazety Wyborczej - Witolda Szabłowskiego.

Czytając tą wielowątkową opowieść, aż trudno uwierzyć, że Szabłowski pisał ją mając zaledwie dwadzieścia kilka lat. Nic dziwnego, że reportaże zebrane w "Zabójcy miasta moreli” zebrały już kilka prestiżowych nagród dziennikarskich.

Recenzje najlepszych polskich reportażystów są nie mniej entuzjastyczne: "Szabłowski pisze o Turcji tak, jak ja bym chciał pisać, gdybym znał się na Turcji” (M. Szczygieł); "porywająca powieść o życiu pomiędzy dwoma nieprzystającymi światami” (J. Hugo-Bader).

Rozdarcie Turcji między Wschodem, a Zachodem to wątek, który przewija się przez prawie wszystkie zebrane tutaj teksty. Kolejny to zderzenie marzeń o obecności w Zjednoczonej Europie z radykalnym eurosceptyzmem. Turcy u Szabłowskiego chcą być nowocześni, a jednocześnie są przesiąknięci wyssanym z mlekiem matki konserwatyzmem.

W tym wszystkim są ludzkie historie: nielegalnych imigrantów z Afryki czy dziewczyn, które cudem nie padły ofiarą zabójstw honorowych. Reporter dociera do Ali Agcy, niedoszłego zabójcy polskiego papieża i producenta buta, który podczas pewnej konferencji prasowej trafił w prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Młody reporter z Polski skłonił tych ludzi do niespotykanej szczerości. Nikogo nie wywyższa, nikogo nie ocenia. Relacjonuje fakty, wnikliwie je bada, nie boi się zadawać trudnych pytań. Efekt czyta się jednym tchem. W jeden wieczór.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna