Recenzje książek

Włodzimierz Nowak „Serce narodu koło przystanku”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2009, 00:15

Czarne

Reporter GW, z którym - jak pisze Teres Torańska - zawsze warto podróżować, wydał swoją drugą książkę. To, podobnie jak nagrodzony nominacją do Nike 2008 „Obwód głowy”, zbiór dobrych i bardzo dobrych reportaży.

Nowak to przedstawiciel chyba najlepszej szkoły reportażu prasowego – Dużego Formatu Gazety Wyborczej. Nie jest to może mój ulubiony autor, ale wielu rzeczy nie potrafię mu odmówić. Ma wszystko co dobry reporter mieć musi: ciekawość świata, niesztampowe spojrzenie, odwagę do zadawania trudnych pytań, czy umiejętność malowania przejmujących, czasem dramatycznych obrazów. Jest jeszcze język: prosty, do bólu oszczędny, odważny.

Tak Nowak pisze o dwudziestolatkach z Greenpointu, „prostopadłościanach” z poznańskiej siłowni, żonach górników z „Bolesława Śmiałego”. Ci ludzie, bo ludzie są tu najważniejsi, w większości przeciętni, zwykli, prości, tworzą wyrazisty obraz ostatnich dziesięciu lat naszej historii. „Zwykli” umierają z przepracowania, cwani trzaskają auta na ubezpieczenia, naiwne stoją z dziećmi w kolejce po dary.

Bo to tam, na wiejskich przystankach, w zbyt ciasnych kuchniach, długich kolejkach bije serce polskiego narodu.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna