Recenzje wydarzeń

Kształtowanie materii

  Edytuj ten wpis

W lubelskiej galerii ZPAP „Pod podłogą” otwarta została wystawa jubileuszowa grafik artysty, który obchodzi jubileusz 45 lat pracy twórczej. Zdzisław Niedźwiedź to artysta nietuzinkowy, wciąż intrygujący, pełen pomysłów o wielkiej wyobraźni.

Swoją pasję, swoje życie z grafiką zaczynał od techniki linorytniczej, ale ostatecznie zdecydował się na techniki metalowe poprzez które najchętniej wypowiada się w ostatnich latach. Niedźwiedź jest twórcą wciąż poszukującym i znajdującym w uprawianej przez siebie dziedzinie wciąż nowe możliwości wypowiedzi.

Przez wiele lat zajmowała go czerń i biel, struktury niedookreślone, wyłaniające się, kształtujące, a może podlegające właśnie destrukcji. Fascynowały go możliwości przekształcającej się materii, jej ogromna mobilność i zdolność do formowania nowych brył i przestrzeni. Ciała amorficzne, jakie tworzy są niepokojące – pełne zachłanności, energii, fałszywie miękkie, skłonne jednak wchłonąć wszystko wokół. Proces kształtowania materii ciągle trwa.

Świat organizmów podobnych do podwodnych tworów albo pradawnych skamielin jest emocjonujący i silnie działający na wyobraźnię odbiorcy. Wydaje się często nieprzyjazny, podstępny, zmuszający jednak do tego, żeby w zakamarkach wiedzy i pamięci poszukać skojarzeń, odwołań, znaleźć wytłumaczenie.

W ostatnich latach grafiki Niedźwiedzia „złagodniały”. Może za przyczyną stosowania koloru, a może przez te lata pracy ewoluowało spojrzenie twórcy na świat, złagodniało, jest bardziej przyjazne.

Wystawa jubileuszowa grafik Zdzisława Niedźwiedzia czynna jest w lubelskiej Galerii ZPAP „Pod podłogą” (ul. Krakowskie Przedmieście 62).

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna