Recenzje wydarzeń

Open City: Sztuka wszędzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 czerwca 2009, 20:28

Miasto Otwarte, Lublin, 25.06.09

W kilkunastu punktach miasta można podziwiać efekty działań współczesnych artystów z kraju i z zagranicy.

Podobnej wystawy nie było w Lublinie od wielu lat. Dokładnie od 1976 roku, kiedy odbyły się Lubelskie Spotkania Plastyczne, w ramach których powstały rzeźby, malowidła ścienne i obiekty na terenie LSM.

Tegoroczna ekspozycja w przestrzeni publicznej jest zwieńczeniem festiwalu sztuki Miasto Otwarte. Trwał on od 22 czerwca. Artyści zajmujący się m.in. instalacjami, rzeźbami, obiektami i performance'ami przygotowywali się do niezwykłego wernisażu, zaplanowanego na 25 czerwca.

Otwarcie wystawy polegało na spacerze w grupie pod przewodnictwem kuratora Waldemara Tatarczuka i podziwianiu prac oraz wystąpień zlokalizowanych głównie na ulicach i placach.Wszystko będzie dostępne dla zwiedzających do 20 lipca. Także działania z obszaru sztuk nietrwałych, które były rejestrowane przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża” i zostaną udostępnione na stronie www.opencity.pl.

Na tej witrynie jest także mapa wystawy. Kilka punktów jest godnych szczególnej uwagi. Przede wszystkim skwer przy ul. Ewangelickiej z zawieszoną między drzewami instalacją z aluminiowych dzwonków, które pod wpływem wiatru uwalniają subtelne dźwięki, kontrastujące z ulicznym gwarem.

Warto zobaczyć "amfiteatr” zbudowany przez Vlodko Kaufmana z desek wokół drzewa rosnącego na placu Wolności. Równie ciekawą pracą jest "studnia” stworzona przy pomocy luster przez Leszka Lewandowskiego w korytarzu kamienicy ul. Złota 2.

Zajrzyjcie także na plac Dzieci z Pahiatua. Litewski artysta Redas Dirżys posadził tam buraki, rzodkiewki i marchewki, które układają się w oblicze prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Podobną techniką wykonała swoją instalację Teresa Murak. Na trawniku między dwupasmówką biegnącą od zamku w kierunku Piask odsłoniła pas ziemi przypominający wijący się strumyk i nasadziła w nim oczyszczający hyzop.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna