Teatr

Hamlet w Teatrze NN

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2012, 11:01

Hamlet w Teatrze NN
Hamlet w Teatrze NN

W niedzielę (6 maja) o godz. 18.00 w Teatrze NN Ośrodka Brama Grodzka (ul. Grodzka 21) zobaczymy spektakl "Hamlet” w adaptacji, reżyserii i scenografii Klaudyny Rozhin. Ze spektaklem przyjeżdża ze Słowacji teatr Divadlo Kontra.

Jaki będzie ten "Hamlet”, w którym gra dwóch znakomitych aktorów – Peter Cizmar i Peter Cibula?

Klaudyna Rozhin tak go widzi: "Nasz Hamlet to człowiek, który – jak wielu z nas, stracił zaufania do świata. Jest samotny, głęboko rozczarowany, wątpiący i targany sprzecznymi emocjami. Kpi z autorytetów, demaskuje kłamstwa, nie wierzy w dobro i piękno, jest opętany śmiercią... Próbuje i nie potrafi odnaleźć swojego miejsca i sensu swojej egzystencji w świecie, w którym przestały istnieć jakiekolwiek wartości – pozostał tylko wszechogarniający smutek”.

Uwaga widzów koncentrować się będzie na tych egzystencjalnych problemach, jakie nurtują współczesnego człowieka, choć niewątpliwie nie obce były każdej epoce. Będzie sprzyjać temu ascetyczna inscenizacja, w której pierwszorzędne znaczenie przypisano słowu, ekspresji, przekazaniu emocji w taki sposób, jaki pozwoli nawiązać intymny kontakt z widzem.

"Hamlet to każdy z nas. Każdy, kto wątpi i szuka. W moim spektaklu Hamleta gra dwóch aktorów: każdy smutek, każde rozczarowanie ma inny odcień, każdy cierpi i wątpi inaczej. Ci sami dwaj aktorzy wcielają się we wszystkie pozostałe role. Jeśli w każdym z nas jest coś z Hamleta, jest z niego coś także w Ofelii, Gertrudzie, Horacju i Klaudiuszu... A może są oni tylko projekcją jego wyobrażeń, jego widzenia świata?” – zauważa Klaudyna Rozhin.

Na festiwalu Teatrów Nietradycyjnych Kopriva 2012 w Koprivnicy w Czechach (13 kwietnia) zarówno spektakl, jak obydwaj wykonawcy otrzymali główną nagrodę festiwalu.

Divadlo Kontra założone zostało w styczniu 2007 przez Klaudynę Rozhin, polską reżyserkę i tłumaczkę od lat żyjącą w Anglii, oraz słowackiego aktora Petra Čižmára.

"Hamlet”, autor – William Shakespeare, przekład – Zora Jesenska, adaptacja, reżyseria, scenografia i kostiumy: Klaudyna Rozhin, obsada – Peter Čizmar i Peter Cibula. Czas trwania spektaklu (po słowacku) – 1 godz. 30 minut.

Przedstawienie będzie częścią wielkiego benefisu Andrzeja Rozhina z okazji 50-lecia jego pracy w teatrze i dla teatru.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna