Teatr

Herbert jak Szekspir

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 marca 2009, 14:43

Witold Kopeć powróci w poniedziałek (2.03) na scenę Chatki Żaka z "Trzema rozmowami z Panem Herbertem”. Ale monodram zabrzmi inaczej.

Największy lubelski specjalista od monodramów przygotował spektakl oparty na różnych tekstach wielkiego pisarza z okazji Roku Herberta. Premiera była we wrześniu 2008.

W scenariuszu "Trzech rozmów z Panem Herbertem” Kopeć wykorzystał 17 wierszy zmarłego w 1998 roku twórcy, a także fragmenty jego listów do Czesława Miłosza, Stanisława Barańczaka, Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich oraz esejów zawartych w tomach "Labirynt nad morzem” i "Martwa natura z wędzidłem”.

Taki wybór uzasadnia następująco: "Celem realizacji tego monodramu jest oczywiście popularyzacja różnorodnych form twórczości Zbigniewa Herberta (eseistyka i pisarstwo epistolarne są mniej znane), ale również prezentacja jego postawy życiowej opartej na wierności zasadom, niezłomności i patriotyzmie oraz prezentacja autora »Pana Cogito» jako pasjonata podróży twórczej, zdeklarowanego Europejczyka, spadkobiercę kultury śródziemnomorskiej i chrześcijańskiej, odczuwającego swoją polskość jako składnik kultury europejskiej”.

Dlaczego monodram? "W przypadku tej formy widz i aktor stają się partnerami w pełni. Bliski kontakt aktora i widza, ich partnerstwo służy nie tylko temu pierwszemu, który mając oglądających w zasięgu ręki, zmuszony jest zdobyć się na maksymalny wysiłek (żeby być prawdziwym w sposobie podawania tekstu i zachowaniach), ale i drugiemu, bo zostaje niemal zmuszony do aktywnego odbioru przeradzającego się w oddziaływanie na scenę” - tłumaczy laureat Międzynarodowych Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w 2000 roku.

Wyreżyserowany we współpracy z Jackiem Wierzbickim spektakl Kopeć prezentował w Teatrze im. Juliusza Osterwy i w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka”. Teraz zagra go u studentów znowu. Ale w angielskiej wersji językowej.

We "Three Conversations with Mr. Herbert” zostały wykorzystane przekłady dokonane przez Czesława Miłosza, Petera Dale'a Scotta, Johna i Bogdanę Carpenter oraz Annę Sieradzką-Wawryszczuk, która opracowała całość scenariusza.

Początek poniedziałkowego przedstawienia o godz. 19. Bilety - grupowe po 10 zł, studenckie po 12 zł, normalne po 16 zł - do kupienia w kasie Chatki Żaka, ul. Radziszewskiego 16.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna