Teatr

Hrabia Luxemburg w Teatrze Muzycznym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 kwietnia 2010, 02:16

Inscenizację znakomitej operetki Franza Lehara "Hrabia Luxemburg” przygotowuje Teatr Muzyczny w Lublinie. Premiera 16 kwietnia.

Główny bohater operetki to zrujnowany finansowo, ale pełny pozytywnej energii arystokrata Rene Luxemburg. Pewnego dnia dostaje niezwykłą propozycję, której przyjęcie pozwoliłoby mu odkuć się.
Zakochany w pannie z niższych sfer książę Bazyli Bazylewicz prosi hrabiego o przysługę, która pozwoliłaby mu poślubić wybrankę bez mezaliansu. Najpierw ożeniłby się z nią Luxemburg, a po trzech miesiącach rozwiódłby się zostawiając ją jako hrabinę. Za użyczenie rodowego nazwiska oferuje pół miliona franków.

Libretto Alfreda Marii Willnera i Roberta Bodanzky'ego, nasycone erotyką, dowcipem i beztroską atmosferą Paryża początku XX wieku, Lehar ozdobił bardzo atrakcyjną, pełną inwencji melodycznej muzyką. Z "Hrabiego Luxemburga” pochodzą przeboje "Właśnie Ty spełń me sny...”, "W lewo Ty, w prawo ja...”, "W piękny świat idziemy rozmarzeni” i "Czy to Ty szczęście me...”.

Operetka, w oryginale zatytułowana "Der Graf von Luxemburg”, miała premierę w 1909 roku w Wiedniu i była jego drugim dużym sukcesem po "Wesołej wdówce” ("Die lustige Witwe”, 1905). Polska premiera odbyła się w 1947 roku w Teatrze Komedii Muzycznej "Lutnia” w Łodzi.

Na lubelskiej scenie muzycznej "Hrabia Luxemburg” był wystawiany w 1957 i 1975 roku. Ostatnią polską inscenizację zrealizował w 1999 roku Teatr Muzyczny w Poznaniu. Obecnie operetki nie ma w repertuarze żadna scena w naszym kraju. Teatr Muzyczny w Lublinie będzie od 16 kwietnia jedynym miejscem w Polsce, w którym miłośnicy podkasanej muzy będą mogli zobaczyć dzieło Lehara.

"Hrabiego Luxemburga” reżyseruje Tomasz Janczak. Kierownictwo muzyczne sprawuje Jacek Boniecki. Za scenografię odpowiada Małgorzata Słoniowska. Choreografię ustawia Iwona Runowska. Chór przygotowuje Agnieszka Tyrawska-Kopeć.

Premierowe przedstawienie rozpocznie się o godz. 18. Bilety na nie kosztują 80 zł (I miejsca) i 70 zł (II miejsca). Kolejne spektakle odbędą się 17 kwietnia o godz. 18, 25 kwietnia o godz. 17, 7 maja o godz. 18, 8 maja o godz. 18 i 9 maja o godz. 17. Ceny biletów: 50 zł (normalne, I miejsca), 45 zł (normalne, II miejsca), 40 zł (ulgowe, I miejsca) i 35 zł (ulgowe, II miejsca). Do kupienia w kasie teatru, ul. Skłodowskiej 5.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna