Teatr

Konfrontacje Teatralne: Najciekawsze spektakle!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2008, 17:49

Na poświęconym tematyce żydowskiej festiwalu nie wystąpi Teatr NN. Dlaczego? - Bo nikt nas nie zaprosił - mówi Witold Dąbrowski.

Dąbrowski od kilku lat pokazuje w całej Polsce piękne i wzruszające spektakle o żydowskiej Atlantydzie. Na rozpoczynającym się 8 października 13 Międzynarodowym Festiwalu "Konfrontacje Teatralne” nie pokaże żadnego przedstawienia. Wielka szkoda.

Na festiwalu zobaczymy 23 spektakle i kilka imprez towarzyszących. W Centrum Kultury, Chatce Żaka, Teatrze Osterwy oraz w salach warsztatów przy ul. Popiełuszki. Na co warto się wybrać? Oto nasze podpowiedzi.

Teatr Novogo Fronta: Dybuk

Teatr tańca, opowieść o opętanej przez ducha kochanka kobiecie i trudny wybór. Czeska interpretacja żydowskiej klasyki ("Dybuk” Szymona Anskiego”) w wykonaniu czeskich aktorów - to jedna z najciekawszych propozycji konfrontacji.

The TimeKeepers: The Ocean of Sugar

Komedia z obozu koncentracyjnego. Poruszająca i dająca do myślenia. Do obozu trafia niemiecki homoseksualista Hans i Benjamin, starszy, konserwatywny Żyd. Czy między nimi wytworzy się przyjaźń? Spektakl dotyka trudnego problemu holocaustu, jest lekki i pełen delikatnego humoru. Przełamuje traumę. To przedstawienie szczególnie poleca Janusz Opryński, dyrektor festiwalu.

Theatre Company Jeruzalem: Shulem

O ten spektakl Opryński starał się 10 lat. Kolejny portret z czasów holocaustu. Historia człowieka, który przeżył obóz - opowiedziana oczami córki. Z dystansem i humorem.

Van Dijck, Turbiasz & Dehollander: We Save No Lives

Kolejny spektakl rekomendowany przez Janusza Opryńskiego. Belgijski teatr oparty na twórczości Gombrowicza wyjaśnia tajemnicę cierpienia, życia i śmierci. Dla koneserów przemijania.

Laboratorium Dramatu: Przylgnięcie

Na scenie małomiasteczkowy mafioso, który chce się żenić. Na chwilę przed ślubem gangster płacze głosem dybuka. Okazuje się, że przylgnął do niego duch małej żydowskiej dziewczynki. Ślub zostaje zerwany, panna młoda szuka sposobów na uzdrowienia gangstera. To polska prapremiera! Koniecznie zobaczcie.
Laboratorium Dramatu: "Nasza klasa”

Na deser wspólne czytanie dramatu Tadeusza Słobodzianka. Do Lublina przyjeżdżają aktorzy z Mikołajem Grabowskim, publiczność uczestniczy w powstaniu spektaklu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna