Teatr

Letnie Forum Tańca Współczesnego w międzynarodowej obsadzie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lipca 2009, 14:59

Polscy, litewscy i duńscy tancerze będą w ten weekend (3-5.07) czarować lubelską publiczność spektaklami w muszli koncertowej.

W sumie przez trzy weekendowe wieczory będzie można zobaczyć cztery spektakle: jeden w piątek, dwa w sobotę i jeden w niedzielę.

Zaczną gospodarze, czyli Lubelski Teatr Tańca, przypominając przedstawienie "48/4”, które miało premierę w 2007 roku. Choreografię Ryszarda Kalinowskiego, kierownika artystycznego zespołu, wykonają Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski i Wojciech Kaproń. Zabrzmi muzyka Piotra Kurka, zagrają światła przygotowane przez Aleksandra Janasa.

Widzialne promieniowanie optyczne pełni w tym bardzo skromnym scenograficznie przedstawieniu niezwykle ważną rolę. Niewielkie kwadraty zarysowywane na scenie przez snopy światła wyznaczają, obok trzyosobowej kanapy, ciasną przestrzeń, na której rozgrywa się akcja z udziałem czworga tancerzy.

"48/4” jest opowieścią o dusznych międzyludzkich relacjach, które rozgrywają się w małym miejskim mieszkaniu. Lokatorzy walczą o miejsce na kanapie, które zapewnia wygodę i jest przejawem wysokiego statusu w społeczności. Prowadzą politykę współżycia i rywalizacji. Zawierane są damskie pakty przeciwko męskiej solidarności i na odwrót.

Drugi dzień Letniego Forum Tańca Współczesnego będzie należał do Aura Dance Theatre. Litwini zaprezentują dwa spektakle: "Twilight” ("Brzask”) i "Blindfolded” ("Z zamkniętymi oczami”).

Oto idea pierwszego przedstawienia: "Życie jest jak wybieg, pełne blasku i siły, próżności i piękna, pożądania i pasji oraz... samotności, pragnienia, notorycznych spojrzeń... dla człowieka, który nie spaceruje po tym wybiegu...”.

O drugim, ostatniej premierze Aury, organizatorzy festiwalu piszą: "Spektakl ten jest abstrakcją ukazującą fakt, iż nasze życie toczy się w płaszczyznach różnych rzeczywistości, nieustająco badających nasze relacje z innymi ludźmi. To często czyni nas więźniami swoich własnych myśli. Próbując uciec poza nasze ograniczone drogi komunikacji zawsze znajdujemy tylko niesatysfakcjonujące odpowiedzi. Może zaakceptowanie tych dylematów jest naszą drogą uniknięcia frustracji.”

Trzeciego dnia wystąpi Mancopy Dance Company. Duński zespół wykona choreografię "Iconic/Ironic” ("Ikoniczny/Ironiczny”) swojego dyrektora artystycznego Jensa Bjerregaarda. Tak opowiada on o spektaklu "Nic nie pozostaje samotne i wszystko ma swoje odbicie. »Ikoniczny/ironiczny« jest konsekwentną, abstrakcyjną grą choreograficzną krążącą wokół pop artu, używając przy tym stereotypów - przede wszystkim moich własnych! Sztuka nowoczesna zawsze wprowadzana jest w życie poprzez promowanie klasycznej - ikony nabierają innego znaczenia, nowego wyobrażenia świata.”

Na wszystkie spektakle wstęp wolny.

PROGRAM

3 lipca, 21.30, muszla
Lubelski Teatr Tańca: "48/4”
4 lipca, 21.30, muszla
Aura Dance Theatre: "Twilight” ("Brzask”), "Blindfolded” ("Z zamkniętymi oczami”)
5 lipca, 21.30, muszla
Imprezy towarzyszące:
3-5 lipca 2009, Centrum Kultury
Wystawa Artura Radeckiego "Oblicza tańca”
Warsztaty tańca współczesnego
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna