Teatr

Osterwa: Jubileusz Kruczkowskiego i Wronowskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 grudnia 2009, 21:57

Małżeństwo aktorskie Roman Kruczkowski i Barbara Wronowska będzie we wtorek (29.12) świętować 50-lecie swojej pracy artystycznej.

Para życiowa i niejednokrotnie duet sceniczny wystąpi w specjalnej wersji spektaklu "Bóg”.

Młoda lwowianka pragnąca zostać aktorką i marzący o scenie młodzieniec z Włocławka poznali się na studiach aktorskich we Wrocławiu. Wspólnie odbierali swe dyplomy w 1959 roku. W tym samym roku wzięli ślub.

Wyruszyli do teatru w Zielonej Górze. Angażowali się na sceny w Wałbrzychu, Opolu, Częstochowie. W 1966 roku na dobre zakotwiczyli w Teatrze Osterwy w Lublinie.

Barbara Wronowska była związana z naszą sceną dramatyczną nieprzerwanie. Roman Kruczkowski zdradzał Osterwę. Jako wicedyrektor od 1986 do 1991 roku prowadził z Ignacym Gogolewskim warszawskie Rozmaitości. W latach 1970–1980 przedstawił 80 premier ze swoim Studium Dramaturgii Współczesnej.

W 1998 roku współtworzył Scenę ZASP i na jej otwarcie reżyserował "Antygonę” Sofoklesa. Był pierwszym i jest obecnym prezesem lubelskiego oddziału tej ważnej dla społeczności teatralnej organizacji. W latach 1991–2001 kierował Chatką Żaka.

W teatrze Kruczkowski i Wronowska grali osobno i razem. On bywał Chopinem, Kopernikiem, Stańczykiem, ministrem Fouche, Leninem, a nawet Belzebubem. Ona ze swą posągową urodą obracała się z reguły w sferach wyższych. Była na przykład dwukrotnie Idalią – raz w "Fantazym”, raz w "Maskaradzie”, czyniła honory Ambasadorowej u Mrożka. W "Ambasadorze” Kruczkowski grał Otella.

Wspólnie zagrali też m.in. w "Weselu” Wyspiańskiego w reżyserii Ignacego Gogolewskiego i ostatnio w "Szkarłatnej wyspie” Bułhakowa w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

We wtorek znów staną razem na deskach swojego teatru w specjalnej wersji "Boga” Woody'ego Allena w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego. Kruczkowski zagra oczywiście Debilusza, który tajemniczą maszyną będzie przywoływał Stwórcę. A Wronowska wystąpi w epizodzie dopisanym na tę okazję.

Początek spektaklu o godz. 18. Adres: ul. Narutowicza 17.

Bilety od 12 do 30 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna