Teatr

Passini (gdyby dostał)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 stycznia 2012, 18:15

Paweł Passini podczas prób do "Słownika chazarskiego" (MMOPOLE)
Paweł Passini podczas prób do \"Słownika chazarskiego\" (MMOPOLE)Jedna z najciekawszych osobowości teatralnych ostatnich lat. Reżyser teatralny, dramaturg, muzyk, kiedyś aktor. Absolwent warszawskie jAkademii Teatralnej, uczestnik Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. W 2007 roku razem ze Stowarzyszeniem Teatralnym „Chorea” założył pierwszy w Europie teatr internetowy (www.nettheatre.pl), a jego „Odpoczywanie” było pierwszym spektaklem w Polsce pokazywanym na żywo w internecie.

Na swoim koncie ma kilkanaście spektakli w teatrach zawodowych jak i alternatywnych. Laureat wielu ważnych i prestiżowych nagród. Latem z 65. Festiwalu Fringe w Edynburgu przywiózł dwie: złotą statuetkę Herald Angel i trofeum Total Theatre w kategorii „Teatr fizyczny i wizualny”.

Warszawiak z urodzenia, Lublinianin z wyboru. Na stałe przeprowadził się tu w 2009 r. , bo bliska mu była nasza „wylewność i wschodni, bałaganiarski sposób myślenia”. Chwali też sobie „brak urzędniczego betonu, cynizmu i warszawskiej blazy”.

Założył Stowarzyszenie „Bliski Wschód”, które ma pomagać stworzyć artystom warunki do życia i pracy w tym mieście. Marzy mu się taki moment, kiedy będą przyjeżdżać tutaj najlepsi aktorzy. – Jestem pewny, że można stworzyć modę na Lublin – powtarza.

Mocno zaangażował się w starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Oprowadzał członków komisji ESK, po naszym mieście. Był w zespole, który prezentował kandydaturę Lublina „na przesłuchaniach” w Warszawie.

Passini sięga po teksty trudne, należące do kanonu. Wystawiał Eurypidesa, Słowackiego, Herberta, sztuki młodych polskich dramaturgów, w tym własne. Obecnie jest w trakcie prób nowego spektaklu w Teatrze Kochanowskiego w Opolu. Premiera „Słownika chazarskiego” 11 lutego 2012 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna