Teatr

Powieść Myśliwskiego na scenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2009, 11:48

W sobotę (31.01) w Osterwie kolejna po "Rock'n'Rollu” prapremiera. Tym razem zobaczymy adaptację "Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego.

Lubelska realizacja to duże wydarzenie. Są w nią zaangażowani wybitni ludzie teatru. Autorem adaptacji i reżyserem jest Bogdan Tosza, który z powodzeniem kierował w Lublinie inscenizacjami sztuk Williama Szekspira i Odona von Horwatha. Scenografię i kostiumy zaprojektował Jerzy Kalina, który ma na koncie m.in. współpracę z Kazimierzem Kutzem w Teatrze Narodowym przy dramatach Tadeusza Różewicza "Kartoteka” i "Na czworakach”.

"Widnokrąg” to rewelacyjna powieść wybitnego pisarza, będąca historią polskiej rodziny pod koniec II wojny światowej i w latach powojennych, nakreśloną poprzez wspomnienia i przeżycia głównego bohatera.

Ta proza nigdy dotąd nie była adaptowana na scenę. Myśliwski - jedyny dwukrotny zdobywca nagrody Nike, którą po raz pierwszy dostał właśnie za tę książkę - niechętnie zgadza się na przetworzenia swoich powieści. Dla Toszy zrobił wyjątek, bo podobała mu się inscenizacja dramatu "Requiem dla gospodyni”, przygotowana przez krakowskiego reżysera w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Być może zagrał też sentyment do Lublina. 77-letni dziś prozaik spędził w naszym mieście kawał swojej młodości. W 1951 roku przyjechał tu na studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem. Studiował do 1956 roku.

Wielokrotnie do nas powracał, na przykład na spotkania autorskie. Wydawanemu w Lublinie czasopismu "Akcent” udostępniał fragmenty swoich utworów. Czytelnicy tego kwartalnika mogli przedpremierowo zapoznać się z najważniejszym rozdziałem "Traktatu o łuskaniu fasoli” (2006). Czyli drugiej powieści dzisiejszego warszawiaka, uhonorowanej nagrodą Nike.

Wiesław Myśliwski zapowiedział się na sobotniej prapremierze w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Ale to nie wszystko. W piątek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskego odbędzie się wieczór autorski pisarza. Słowo o autorze wygłosi Ewa Hadrian. Początek o godz. 16.

Sobotni spektakl w Osterwie zacznie się o godz. 19. Kolejne przedstawienia zaplanowano na niedzielę, wtorek, środę, czwartek oraz wszystkie dni następnego weekendu - piątek, sobotę i niedzielę. Start za każdym razem o godz. 18.

Bilety na premierowy spektakl kosztują 50 zł. Na następne przedstawienia od 12 zł do 30 zł. Do kupienia w kasie teatru, ul. Narutowicza 17.  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna