Teatr

Premiera w Teatrze Osterwy: "Pakujemy manatki” Hanocha Levina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2013, 12:41
Autor: (PAP)

"Pakujemy manatki” Hanocha Levina (Dorota Awiorko-Klimek)
\"Pakujemy manatki” Hanocha Levina (Dorota Awiorko-Klimek)

"Pakujemy manatki” - sztukę jednego z najważniejszych izraelskich dramaturgów XX w. Hanocha Levina – przygotował zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę.

- Najbardziej w Levinie fascynuje mnie to, że pisze on o bardzo ważnych sprawach w sposób częstokroć śmieszny i że on tak bardzo nas dotyka, to znaczy opisuje nas wszystkich, każdy może sobie coś w tym Lewinie znaleźć. On jest po prostu mądry - mówi reżyser spektaklu, dyrektor lubelskiego teatru Artur Tyszkiewicz.

Sztuka "Pakujemy manatki” opatrzona podtytułem "Komedia na osiem pogrzebów” to rodzaj czarnej komedii. Pokazuje monotonne, nudne życie małej społeczności, w której wszyscy się znają i choć każdy jest niezadowolony i nieszczęśliwy, to jednak nie potrafi tego zmienić i wydobyć się z nudy i frustracji.

Jak tłumaczy reżyser, choć pogrzeb sam w sobie nie jest niczym śmiesznym, to takie celowe nagromadzenie pogrzebów w sztuce może wywołać uśmiech, a jednocześnie uświadamiać absurd życia.

- Chcąc nie chcąc zaczynamy się pytać, do czego nas to wszystko prowadzi i wtedy pojawia się prosty wniosek, że życie prowadzi do śmierci. I jak się nad tym głębiej zastanowić, to jest to groteskowe i paradoksalne - mówi Tyszkiewicz.

W spektaklu "Pakujemy manatki” na scenie pojawia się w sumie 22 aktorów. - To jedna z największych obsadowo sztuk Levina. Ja lubię takie spektakle. Ich się już prawie dziś nie robi ze względów oszczędnościowych w teatrach - zaznaczył Tyszkiewicz.

Tyszkiewicz ma swoim dorobku reżyserskim dwie inne sztuki Levina wystawione w warszawskich teatrach - "Sprzedawcy gumek” w Teatrze IMKA oraz "Shitz” w Teatrze Ateneum.

W przedstawieniu zagrają m.in. Piotr Bąk, Roman Kruczkowski, Artur Kocięcki, Teresa Filarska, Grażyna Jakubecka. Muzykę do spektaklu przygotował Jacek Grudzień, a scenografię i kostiumy Justyna Elminowska.

Hanoch Levin (1943-1999) opublikował 56 dramatów. Uważany jest za jednego z najciekawszych, najbardziej nowatorskich i oryginalnych dramaturgów. Jego sztuki budziły skrajne emocje i kontrowersje – krytykowany był m.in. za radykalizm, za epatowanie wulgarnością ale też nazywany był sumieniem narodu, izraelskim Beckettem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna