Teatr

Różewicz, Opryński, Mazurkiewicz

  Edytuj ten wpis

Kontrowersyjny spektakl "Do piachu” kooperatywy Teatr "Provisorium” i Kompania "Teatr” powróci na scenę 26.10 i 27.10.

Wspólne przedstawienie lubelskich teatrów miało premierę w 2003 roku. Była to dopiero trzecia inscenizacja wojennego dramatu Tadeusza Różewicza pisanego w latach 1955–72. Pierwsze dwie – z 1979 i 1991 roku – wywołały ogromne kontrowersje. Wzburzeni byli kombatanci, niezadowolony był sam autor.

Akcja sztuki rozgrywa się w podczas drugiej wojny światowej. Jej bohaterami są czterej partyzanci akowscy koczujący w lesie. Pochodzący z różnych warstw społecznych, oderwani od rodzin, skazani na swoje towarzystwo dzień i noc, bytujący w stałym zagrożeniu, zmęczeni przedłużającym się stanem wojny, zmuszeni do różnych nieprawości, by przeżyć, stają się coraz bardziej sfrustrowani, a nawet zezwierzęceni.

W końcu jeden z nich ginie. Ale nie w bohaterskiej walce, tylko z wyroku za "rabunek z bronią w ręku, gwałt i rozbój”. Jego prozaiczny koniec został w spektaklu skontrastowany z bohaterstwem, o jakim traktuje podniosła "Pieśń o życiu i śmierci korneta Krzysztofa Rilke”, wykonywana przez lirnika.

Spektakl wyreżyserowali Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz. Obsada: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet. Opracowanie muzyczne: Borys Somerschaf. Konsultacja scenograficzna: Tomasz Bułhak, Jerzy Rudzki. Światło i dźwięk: Jan Piotr Szamryk, Jarosław Rudnicki.

Przedstawienie będzie można zobaczyć w poniedziałek i wtorek o godz. 19 w Sali Nowej Centrum Kultury w Lublinie.

Bilety – normalne po 20 zł, studenckie po 10 zł – do kupienia w kasie CK, ul. Peowiaków 12. Rezerwacja pod numerem telefonu (81) 536-03-21.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna