Teatr

Ryszard Kalinowski i Tomasz Bazan w ACK

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2010, 13:10

Trzy spektakle oparte na ruchu i tańcu będzie można zobaczyć w ten weekend (12–14.02) w Art Studio w ACK "Chatka Żaka”.

W piątek Lubelski Teatr Tańca przypomni swój spektakl "NN” z choreografią Ryszarda Kalinowskiego, poświęcony Wacławowi Niżyńskiemu.

Podejmując się stworzenia przestawienia inspirowanego życiem i twórczością Niżyńskiego, najsławniejszego tancerza i choreografa wszech czasów, Kalinowski skupił się na parach przeciwieństw i dwoistości, które były tak charakterystyczne dla rosyjskiego artysty polskiego pochodzenia.

– Szczyt kariery a choroba, związek z mężczyzną a bycie z kobietą, perfekcja w twórczości a kompletna nieporadność życiowa, podziw publiczności dla tancerza a odrzucenie choreografa, doskonałość interpretacji repertuaru klasycznego a przełamanie kanonów klasycznych na rzecz stworzenia nowej wizji tańca i choreografii – wymienia lubelski artysta.

Kalinowski nie gra Niżyńskiego sam. Robi to razem z Wojciechem Kaproniem.

W sobotę Lubelski Teatr Tańca zagra swój inny klasyczny spektakl zatytułowany "48/4”. To opowieść o dusznych międzyludzkich relacjach, które rozgrywają się w małym miejskim mieszkaniu. Lokatorzy walczą o miejsce na kanapie, które zapewnia wygodę i jest przejawem wysokiego statusu w społeczności. Prowadzą politykę współżycia i rywalizacji. Zawierane są damskie pakty przeciwko męskiej solidarności i na odwrót.

Obsada: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski i Wojciech Kaproń.

Teatralny weekend z przedstawieniami w Art Studio zakończy w niedzielę Teatr Maat Projekt spektaklem "Lang”. Odnosi się on do specyficznego sposobu prowadzenia ciała w jednym z stylów chińskich sztuk walki Tang Lang. Styl ten, określany stylem śmierci, powstał jako jeden z ostatnich wielkich systemów chińskich sztuk walki.

Postawa wojownika, który pochłania energię przeciwnika unicestwiając obu, stała się inspiracją dla choreografa i tancerza Tomasza Bazana, specjalisty od tańca intuitywnego i butoh.

Wszystkie spektakle będą grane od godz. 19. Adres: ul. Radziszewskiego 16.

Bilety po 20 zł i 10 zł do kupienia w kasie Centrum Kultury, ul. Narutowicza 32, w godz. 11.30–15.30, i na godzinę przed każdym spektaklem w Art Studio. Rezerwacja biletów pod numerem tel. (81) 536 03 21.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna