Teatr

Scena InVitro: Otello Szekspira i Pałygi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2010, 10:36

Na sobotę (6.02) swoją kolejną premierę zapowiada Scena Prapremier "InVitro”. To będzie nowe odczytanie "Otella” Szekspira.

Najnowszy spektakl lubelskiego teatru nosi tytuł "Już się ciebie nie boję, Otello!”.

Oto, co napisano w tekście promocyjnym przedstawienia: "To sztuka na podstawie »Otella« Szekspira przepuszczona przez filtr dzisiejszej wrażliwości i niewrażliwości. »Otello« niesie ze sobą to, co zapomniane, co wcześniejsze w nas – i chociaż niby oswojone – boimy się, bo może nam zagrozić, bo pewnego dnia może być od nas silniejsze… a wtedy z nami koniec. Na szczęście jest Jago!”.

Ostatnie zdanie tekstu zapowiada dalekie odejście od tragedii Szekspirowskiej, bo przecież Jago to samo zło – człowiek, który swoją intrygą rozbił związek Otella i Desdemony i doprowadził do ich śmierci.

Sztukę napisał Artur Pałyga, autor dramatu "Ostatni taki ojciec”, wystawionego przez Scenę Prapremier "InVitro" w połowie ubiegłego roku. – Szekspir domaga się pisania go wciąż na nowo. Przerabiania na nowo ruszanych przez niego tematów. On sam zresztą w ten sposób pracował, pozostawiając w spadku nie tylko teksty, ale i metodę. Dzięki temu nie grozi mu martwota, muzealność, pleśń – mówi dramaturg.

Pałyga dodaje: – "Już się ciebie nie boję, Otello!” to opowieść o Obcym. O świecie naszym, w którym Obcego potrzebujemy, otwieramy się nań, w nim szukamy oparcia… a jednocześnie o świecie, w którym Obcy zawsze oznacza Winny. Obcy daje nam świadomość tego, kim jesteśmy, określa nasze granice. W odniesieniu do niego, myślimy o samych sobie. Obcy przynosi ze sobą to, co zagubiliśmy, zatraciliśmy, ma siłę, ma energię, której my już nie mamy… Ta moc przyciąga, a jednocześnie staje się dla nas zagrożeniem…

Reżyseruje Joanna Lewicka, absolwentka Hochschule fur Music und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, dla której "Już się ciebie nie boję, Otello!” będzie drugim spektaklem w polskim teatrze. Asystent reżysera: Karol Rębisz. Choreograf: Tomasz Dajewski. Obsada: Ewa Pająk, Ewelina Stepanczenko, Dariusz Jeż, Paweł Pabisiak, Adam Pater i Marcin Zarzeczny.

Główną rolę gra Jeż, który swoją karierę aktorską rozpoczynał w więziennym teatrze, i który – jako jedyny w zespole – nie jest aktorem zawodowym.

Spektakl będzie grany Art Studio w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16), gdzie na czas remontu budynku Centrum Kultury swoją siedzibę mają jego teatry.

Premiera w sobotę o godz. 19. Kolejne terminy – niedziela i poniedziałek o 19.

Bilety można kupić w kasie Centrum Kultury (ul. Narutowicza 32) w godz. 11.30–15.30 oraz w kasie Chatki Żakana godzinę przed spektaklami .
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna