Teatr

Sindbad pożegluje oryginalnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2009, 10:01

Teatr Andersena zaprasza na sobotę (26.09) na premierę "Przygód Sindbada Żeglarza”. Szykuje się bardzo interesujący spektakl.

Najsławniejszy morski podróżnik w historii literatury ożyje na lubelskiej scenie. Ale nie będzie to wierna inscenizacja opowieści znanej z 6 tomu "Baśni z tysiąca i jednej nocy” czy popularnej baśni prozą Bolesława Leśmiana. Oryginalna będzie też forma spektaklu.

W "Przygodach Sindbada Żeglarza” w wersji Teatru Andersena pojawi się dwóch Sindbadów. Tytułowy, starszy (Jacek Dragun) będzie opowiadał o swoich podróżniczych przygodach młodemu Sindbadowi (Daniel Arbaczewski).

Sindbad Żeglarz postara się tak zaprezentować swoje doświadczenia, żeby Sindbad Pucybut jak najwięcej z nich skorzystał. Żeby dodać mu odwagi i wiary. Aby przekonać go, że w życiu można wiele osiągnąć, jeśli tylko się tego chcę i nie boi się podjąć ryzyka.

Aktywność aktorów nie ograniczy się do tradycyjnych dialogów. Będą oni dodatkowo animować rozmaite przedmioty, zwykle codziennego użytku, które nabiorą w ten sposób nowych znaczeń, staną się symbolami, a nawet bohaterami.

Konwencja teatru przedmiotu jest specjalnością angielskich reżyserów a zarazem scenografów Marka Pitmana i Seana Myatta, którzy podjęli się realizacji "Przygód Sindbada Żeglarza” w Lublinie.

Dużą rolę odegra w przedstawieniu muzyka. Będzie nie tylko zwykłą ilustracją podkreślającą nastrój scen. Niekiedy to ona nada tempo akcji, a nawet spełni funkcję narracyjną. Zagrają na żywo Agnieszka Kołczewska (instrumenty perkusyjne) i Jahiar Azim Irani (santur).

W "Przygodach Sindbada Żeglarza” zagra w sumie czworo aktorów. Oprócz Draguna i Arbaczewskiego – Urszula Pietrzak i Maria Wąsiel. Za ruch na scenie odpowiada Anna Żak z Lubelskiego Teatru Tańca. Współpraca scenograficzna: Monika Polak-Luścińska.

Premierowe przedstawienie odbędzie się w sobotę. Start o godz. 17. Potem spektakl będzie można zobaczyć w niedzielę o godz. 16, we wtorek o godz. 10 i 12, oraz w środę o godz. 10 i 12. Bilety – w cenach od 12 do 18 zł – do kupienia w kasie teatru, ul. Dominikańska 1.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna