Teatr

Sobota na Konfrontacjach Teatralnych

  Edytuj ten wpis

Skrzypek, Żyd, który został księdzem, gangster Pyton i Nasza klasa

Prawdopodobnie najlepszy dzień na XIII Międzynarodowym Festiwalu "Konfrontacje Teatralne”. Znakomity Tadeusz Słobodzianek, teatralne gwiazdy na scenie i kontrowersyjna sztuka o Żydzie, który został księdzem.
Choć na spektakle biletów już prawie nie ma, to warto czekać przed wejściem. Zawsze kilka wolnych miejsc jest.

Maestro, Teatr Osterwy, godz. 16

To historia żydowskiego skrzypka, który w stanie wojennym przyjeżdża do Polski. Na scenie oglądamy kolację wydaną na jego cześć. Bohater spektaklu uciekł do Ameryki, ale jego żona zginęła w Powstaniu Warszawskim.

- Skrzypek został postawiony przed wyborem tragicznym - uratował siebie, ale stracił ukochaną. Ból i winę będzie nosił przez całe życie. W naszym przedstawieniu nie chcemy oceniać postawy Orlanda, tylko stworzyć portret człowieka, któremu spadła maska - mówi reżyserka spektaklu.

Daniel Stein - tłumacz, Chatka Żaka, godz. 18

Jedno z najciekawszych przedstawień na Konfrontacjach Teatralnych, w którym akcja toczy się jak w rosyjskiej ruletce. To niewiarygodna historia Żyda, Oswalda Rufeseina, urodzonego pod Oświęcimiem. Oswald zostaje księdzem, potem karmelitą, który w klasztorze odprawia katolicką mszę po hebrajsku.

Do jego wspólnoty trafiają Polacy, Arabowie, nawróceni. Kontrowersyjny brat podważa dogmat o Trójcy Świętej, w Rzymie spotyka ks. Stanisława Dziwisza, od którego dostaje zaproszenie do Jana Pawła II na kolację połączoną z teologiczną dysputą.

Brat Daniel spotka w Rzymie także kardynała Josepha Ratzingera.
Zbuntowany karmelita coraz ostrzej krytykuje instytucję Kościoła, dostaje zakaz odprawiania mszy św. Zanim list z zakazem do niego dotrze, brat przypadkowo ginie w wypadku samochodowym.
Zobaczcie spektakl Teatru Satyry na Wasilewskiej z Rosji koniecznie!

Przylgnięcie, ArtStudio, Chatka Żaka, godz. 20.45

Spektakl wyreżyserowany przez Aldonę Figurę, znanej z kontrowersyjnego spektaklu "Monologi waginy” w Teatrze Wybrzeże. Autor, Piotr Rowicki napisał sztukę po warsztatach "Sztuka dialogu” w Nasutowie. Brali w nich udział Anna Bikont, J. T. Gross, ks. Jakub Waszkinel-Weksler.

"Przylgnięcie” rozgrywa się gdzieś w powiatowej Polsce. Gangster Pyton chce założyć legalny interes na nielegalnie zdobytej działce. Chce się też ożenić. Na chwilę przed ślubem zapłacze głosem małej dziewczynki. Okazuje się, że do Pytona przylgnął dybuk, duch zmarłej. Panna młoda postanawia ze współpracownikami bandyty załatwić dybuka.
Zobaczcie koniecznie.

Nasza klasa, Teatr Osterwy, 22.30

Sztuka Tadeusza Słobodzianka o polskich i żydowskich uczniach szkoły powszechnej. Pokazuje ich trudne losy w II RP, w czasie obu okupacji, PRL i w III RP. To trudny i bolesny spektakl o ludziach dopuszczających się makabrycznych czynów.

- Trzeba zmierzyć się z tą traumą. Wierzę, że uda się ta traumę przezwyciężyć dzięki teatrowi, dzięki znanym i wybitnym aktorom. Jak w hamletowskiej "Pułapce na myszy" - mówi Tadeusz Słobodzianek.
Dla konserów.

Dodatkowy spektakl Daniel Stein - tłumacz, Chatka Żaka, godz. 22.15

Wiadomość z ostatniej chwili.
Janusz Opryński, dyrektor festiwalu: Ze względu na konieczność przebudowy widown i ograniczenia tym samym ilości miejsc na sali bardzo prosimy o rozważenie możliwości obejrzenia spektaklu Teatru Satyry na Wasiliewskiej „Daniel Stein - tłumacz” o późniejszej godzinie.
W tym celu należy zgłosić się do kasy CK, by wymienić bilet lub zaproszenie.
Dodatkowy spektakl dla posiadaczy biletów i zaproszeń zacznie się godz. 22.15 w
ACK „Chatka Żaka”.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna