Teatr

W Andersenie na początek "Trzy świnki”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 września 2009, 13:11

Blokowiskowo-hiphopową adaptacją klasycznej baśni "Trzy świnki” otworzy 19 września nowy sezon Teatr Andersena.

Książka opowiada historię trzech świnek, które opuszczają rodzinne gniazdo. Wędrują szukając miejsca na osiedlenie. Kiedy je znajdują, budują własne domy. Każda świnka zupełnie inny.

Pierwsza wybudowała domek ze słomy, druga postawiła domek z drewna, a trzecia – z kamieni i cegieł. Ostatniej, najstarszej, budowa zajęła najwięcej czasu, ale kiedy w okolicy pojawia się groźny wilk, pracochłonność popłaca – zwraca się w postaci lepszego bezpieczeństwa.

Ta baśń, piętnująca niefrasobliwość i lenistwo i będąca pochwałą rozsądku i pracowitości, jest poważną opowieścią dojrzewaniu i dorastaniu. Wychodzi naprzeciw pytaniom, które w pewnym wieku zaczynają zadawać sobie dzieci: jak to będzie, kiedy dorosnę?, czy poradzę sobie bez rodziców?

Po klasyczną baśń – w adaptacji Dariusza Czajkowskiego – sięgnął reżyser Stanislav Staąko, aby stworzyć spektakl prezentujący problemy współczesnej młodzieży i pokazujący pierwsze próby budowania przez młodych ludzi azylu poza rodzinnym domem.

W Teatrze im. H.Ch. Andersena "Trzy świnki” będą historią trójki przyjaciół – hiphoperów z jednego blokowiska, którzy postanawiają znaleźć swoje miejsce na osiedlu. I jak bajkowe świnki budują swoje "bazy”.

Również w przedstawieniu będzie ktoś, kto zrobi wszystko, żeby pokrzyżować plany głównych bohaterów. Ten szwarccharakter to współczesny dozorca.

W lubelskich scenicznych "Trzech świnkach” zabrzmi, zgodnie z profilem wiodących postaci, muzyka hiphopowa. Pojawi się również dużo tańca.

Cała inscenizacja poprowadzona zostanie przez młodego słowackiego reżysera w konwencji teatru improwizacji. To oznacza, że widzowie, którzy obejrzą kilka przedstawień, będą za każdym razem świadkami nieco innego wydarzenia.

Premierę zaplanowano na 19 września na godz. 17. Bilety po 18 zł. Adres: ul. Dominikańska 1.

Twórcy:
Reżyseria: Stanislav Staąko
Tłumaczenie i adaptacja tekstu oraz tekst piosenek: Dariusz Czajkowski
Scenografia i kostiumy: Erik Ivančík
Choreografia: Miroslava Valentíková
Muzyka: Sisa Michalidesová i Peter Preložník
Graffiti: Filip Komorowski

Obsada:
Dominika Mrozowska – Klara
Konrad Biel – Pat
Mateusz Kaliński – Mat
oraz
Bożena Dragun – sąsiadka I
Wioletta Tomica – sąsiadka II
Bartosz Siwek – dozorca
Bogusław Byrski – skrzat
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna