Teatr

W Teatrze Osterwy premiera "Zbrodni i kary”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 stycznia 2011, 17:15

Agata Moszumańska (Sonia) i Mikołaj Roznerski (Raskolnikow) zagrali w spektaklu główne role (FOT. AR
Agata Moszumańska (Sonia) i Mikołaj Roznerski (Raskolnikow) zagrali w spektaklu główne role (FOT. AR

W sobotę (5.02) na scenie zobaczymy historię byłego studenta prawa Raskolnikowa, który morduje lichwiarkę Alonę Iwanownę. Mroczny kryminał wyreżyserował Krzysztof Babicki.

Krzysztof Babicki po raz trzeci podchodzi do twórczości Fiodora Dostojewskiego. Na scenie Teatru Osterwy wyreżyserował już spektakle "Biesy” i "Idiota”. Teraz wziął na warsztat "Zbrodnię i karę”. Bohaterem spektaklu jest były student prawa Rodion Romanowicz Raskolnikow, który popełnia morderstwo. Skrupulatnie przygotowuje się do zabicia lichwiarki Alony Iwanowny i zagarnięcia jej majątku. Morderstwo traktuje jak życiową misję. Mroczny kryminał Dostojewskiego w interpretacji Krzysztofa Babickiego może okazać się mocno kontrowersyjnym spektaklem – jest gęsto nasycony erotyzmem.

– Witkacy napisał kiedyś, że diabła trzeba pokazać na scenie i go zastrzelić. Po to, żeby przestał szkodzić. "Zbrodnia i kara” to sztuka o tym, czego każdy z nas się boi – mówi Krzysztof Babicki. Reżyser chce pokazać mordercę, który w obliczu tego, co zrobił – zadaje sobie pytanie: wierzyć czy nie? Chce pokazać Raskolnikowa z ludzkiej perspektywy. Dostojewski pokazuje człowieka, który z jednej strony jest nieobliczalny, z drugiej wspaniały. Nawet, kiedy popełni morderstwo, nie da się go tak łatwo skreślić.

W "Zbrodni i karze” najważniejsze są główne role. W roli Raskolnikowa Babicki obsadził Mikołaja Roznerskiego, Porfirego zagra Szymon Sędrowski, Sonię – Agata Moszumańska. Roznerski to laureat prestiżowej Nagrody im. Andrzeja Nardellego za najlepszy w sezonie debiut na scenach dramatycznych w całej Polsce w sezonie 2008/2009.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna