Teatr

XIII Międzynarodowy Festiwal "Konfrontacje Teatralne”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2008, 16:18

Spektakle izraelskie i teatrów z pięciu innych krajów poruszające problematykę żydowską będzie można zobaczyć w Lublinie w październiku.

Rok 2008 został ogłoszony przez Unię Europejską Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Mamy też Sezon Polsko-Izraelski. Nie powinien zatem dziwić wybór tematu wiodącego tegorocznych Konfrontacji Teatralnych.

Ale to nie wszystkie powody.

- Dla nas, ludzi mieszkających w Lublinie, temat żydowski jest szczególnie bliski, ważny, choć bardzo bolesny. Nie ma już w naszym mieście Żydów, pozostało "palące wspomnienie”, jest "krzycząca nieobecność” - mówi dyrektor artystyczny konfrontacji Janusz Opryński.

Żydowskość tej edycji imprezy ma jeszcze jedno źródło.

- Dwa lata temu Tadeusz Słobodzianek, dramaturg i twórca Laboratorium Dramatu, wspólnie z nami i Teatrem NN zorganizował warsztat dramaturgiczny w Nasutowie pt. "Żydzi lubelscy”. Nie przypuszczaliśmy, że to spotkanie zrodzi tyle tak ważnych dramatów - dodaje Opryński.

- Na naszym festiwalu pokażemy pięć przedstawień, które swój początek miały w Nasutowie. Tym samym wpisujemy się w naszą wieloletnią tradycję współprodukowania przedstawień.

Na festiwalu będzie można zobaczyć spektakle dotykające problematyki holokaustu, opowiadające o współczesnych problemach społecznych i politycznych w Izraelu, jak też prezentujące obraz współczesnej żydowskiej diaspory.

Będziemy gościć Teatr Narodowy "Habima”, jedną z najważniejszych scen Izraela, która jeszcze nigdy nie grała w Polsce, oraz Teatr "Company Jerusalem”, uważany za najciekawsze zjawisko w izraelskim teatrze alternatywnym. Ponadto zobaczymy niezależne izraelskie produkcje, powstające poza głównym nurtem teatralnym.

Obok teatrów z Izraela zaprezentują się zespoły z Europy Zachodniej, Rosji i Polski. Zobaczymy m.in. spektakle Teatru Stary Dom, Teatru Satyry na Wasilewskiej, Van Dick, Turbiasz & Dehollander, Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka, Teatru Polskiego z Bielska Białej, Sceny Prapremier "InVitro” oraz Teatru "Provisorium” i Kompanii "Teatr”.

Nie zabraknie imprez towarzyszących. Będą koncerty (m.in. współczesnej muzyki z Izraela), akcje performance, warsztaty izraelskich i polskich aktorów, wystawy, prezentacje literatury i filmów.

Zaplanowano również sesję poświęconą problematyce zagłady Żydów w Polsce i obecności tego tematu w polskim teatrze.

Trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu "Konfrontacje Teatralne” odbędzie się w dniach 8-12 października.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna