Wystawy

Andrzej Bieńkowski w Galerii 31 MBP

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2013, 16:28
Autor: (kmo, red)

Wystawa "Muzykanci"
Wystawa \"Muzykanci\"

W czwartek (25 kwietnia) o godz. 17 w lubelskiej Galeria 31 MBP (ul. Braci Wieniawskich 5) Andrzej Bieńkowski opowie o swojej książce "Ostatni wiejscy muzykanci” i pracy nad niezwykłym archiwum, jakie zgromadził przez lata.

– Tłukliśmy się po wsiach, wypytując o muzykantów. Przejechaliśmy tysiące kilometrów, dotarliśmy do setek muzykantów – wspomina profesor Bieńkowski, malarz i etnograf, który w trakcie swoich wypraw z żoną Małgorzatą na wieś, zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski, Ukrainy i Białorusi.

– Byłem w środku zdarzeń na wsi; na weselach, pogrzebach, zabawach. Ale przede wszystkim dokumentowałem nagrania muzyków, wiejskich kapel, robione w ich domach. Trafiłem z moimi badaniami i nagraniami na ważny okres zmian kultury wsi, dążącej ku miejskiej popkulturze. To bardzo ciekawy i bolesny dla tradycyjnych muzykantów proces. Widać to na zdjęciach, ich samotność, smutek, zniszczone instrumenty i wielką pasję grania – dodaje autor niezwykłych zdjęć.

W bibliotecznej galerii na Czechowie będzie można zobaczyć prace gościa, zebrane na wystawie "Muzykanci”. Będą tu wisiały do 13 maja. Czwartkowemu spotkaniu, organizowanemu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich towarzyszyć będzie pokaz filmów z nagrań terenowych.

Wystawa fotografii Andrzeja Bieńkowskiego oraz Archiwum Muzyki Wielskiej to fragment zbiorów fundacji Muzyka Odnaleziona. Przy projekcie budowania archiwum muzyki wiejskiej współpracuje od lat Małgorzata Bieńkowska, która nagrywa, fotografuje, organizuje "zaplecze” nagrań. W listopadzie 2007 roku założyła Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna