Wystawy

Apokryfy Bednarskiego w galerii Mądzika

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2010, 16:36

Znakomite, nowatorskie formalnie i odważne treściowo malarstwo Grzegorza Bednarskiego pokaże w sobotę (19.06) galeria Leszka Mądzika.

W Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa krakowskiego artysty, na którą złożą się głównie obrazy z cykli „Popielec” (2001–2009) i „Personifikacje” (1998–2009).

Oba zawierają rozbudowane i bogate kolorystycznie kompozycje o bardzo ekspresyjnym wyrazie przypominające barokowe freski. To dzieła o tematyce religijno-etycznej, w których warstwa intelektualna miksuje się z emocjonalnym napięciem, a fizyczność materii malarskiej z duchowym nasyceniem.

Prace Bednarskiego z obu cykli są malarskimi przypowieściami do oglądania i uważnej lektury. Są osobistą wypowiedzią Bednarskiego na temat wiary, jego własną wizją religijnych tematów i wyrazem postawy etycznej.

Szczególnie ciekawe są „Personifikacje”. Bohaterami tych niby-biograficznych narracji są rozmaite postacie z Biblii i przede wszystkim z ksiąg apokryficznych. Bednarski przedstawia je w nowych kontekstach w sposób ironizujący, często na granicy groteski.

Na przykład „Wizja Ezechiela o powszechnym Zmartwychwstaniu ciał” to obraz, w którym biblijna historia przeplata się z refleksami telewizyjnej migawki o odkryciu zwłok Michaela Willmanna, wątkami obrazu Stanleya Spencera „Zmartwychwstanie w Cookham” i nawiązaniami do anatomicznej wystawy Dr. Gunthera von Hagensa „Kőrpelwelten”.

Wernisaż zaplanowano na godz. 17.

Adres: Lublin, Rynek 8.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna