Wystawy

Artyści malują w Nałęczowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 sierpnia 2010, 15:36

Wystawa poplenerowa zostanie otwarta 25 sierpnia, ale w Nałęczowie już w czwartek (19 sierpnia) rozpoczyna się VII Ogólnopolski Plener Malarski "Nałęczowska Sierpniówka 2010”.

To impreza, która już na stałe weszła do kalendarza kulturalnego uzdrowiska, cieszy się uznaniem artystów i ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i kuracjuszy.

W tym roku w "sierpniówce” weźmie udział 10 wybitnych artystów: Marek Andała, Miro Biały, Iwona Cur, Adam Faglio, Roman Fleszar, Bogusław Jagiełło, Artur Kardamasz, Janusz Oskar Knorowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wojciech Zieliński.

– Nałęczów to dobre miejsce na sztukę – mówi Piotr Zieliński, właściciel Galerii Sztuki "Wirydarz” w Lublinie i kurator "Nałęczowskiej Sierpniówki”. – Nałęczowskie reminiscencje pojawiają się w różnej formie w twórczości artystów, są obecne na wielu obrazach. Na przykład Umiastowski namalował cykl związany z uzdrowiskiem, Fleszar chce stworzyć 8-10 pasteli stricte nałęczowskich, jego pastele są zresztą tutaj obecne. Jedni malują tu na miejscu, inni szkicują, jeszcze niektórzy fotografują, a ten zebrany materiał posłuży im do pracy przez dłuższy czas. Można powiedzieć, że zabiorą Nałęczów z sobą.

Nałęczów od dawna związany był z literaturą, teraz się to przełamuje. Między innymi dzięki takim wydarzeniom jak to, coraz wyraźniej staje się miejscem wybieranym przez artystów. Wśród tych, którzy biorą udział w tegorocznej "sierpniówce” są nazwiska bardzo znane, choćby Jan Kanty Pawluśkiewicz, osoba medialna, rozpoznawalna, kompozytor, który okazał się być interesującym malarzem. Do każdego z artystów, który w plenerze rozstawi sztalugi, można podejść, porozmawiać, poprosić o autograf.

– Artystyczny ferment w tym pozytywnym znaczeniu Nałęczów zawdzięcza Uzdrowisku, które mimo trudniejszych czasów sponsoruje takie wydarzenia i promuje sztukę – dodaje P. Zieliński. – Ale też dzięki temu mecenatowi w Uzdrowisku tworzy się piękna i wartościowa kolekcja sztuki.

W środę, (25 sierpnia) o godz. 18.00 w Pałacu Małachowskich odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej. Każdy zaprezentuje 2-3 obrazy. W tym roku zostanie także przedstawione wspólne dzieło, składające się z 10 prac poszczególnych twórców, które będą oprawione razem i pozostaną na stałe w holu nowych Term Pałacowych Uzdrowiska Nałęczów S.A. w Nałęczowie. Podczas wernisażu i spotkania ze wszystkimi uczestnikami "sierpniówki” można porozmawiać o prezentowanych obrazach, sztuce, o pobycie w uzdrowisku.
Maria Kolesiewicz
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna