Wystawy

Batik Iwony Bolińskiej-Walendzik w galerii "Po schodach"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2010, 16:11
Autor: (Kmo)

We wtorek (16 listopada) o godz. 17.00 w galerii "Po schodach” Miejskiego Domu Kultury nr 2 odbędzie się wernisaż wystawy batiku Iwony Bolińskiej-Walendzik pt. "Lapidarium. Komentarze".

Iwona Bolińska-Walendzik ponad 10 lat uprawia trudna sztukę batiku. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Znacząca ekspozycją była ta w Muzeum Etnograficznym w Warszawie pt. "Woskiem malowane. Batik jawajski i polski”. Już tytuł ekspozycji sugeruje, że artystka czerpie inspiracje z dalekich podróży, ale przywiezione wrażenia często konfrontuje z rodzimą kulturą.

W kręgu jej zainteresowań znajduje się sztuka świata starożytnego, a także pełna przepychu, bogata i bujna sztuka Bizancjum. Dla tamtego, odległego świata przeznacza wszystkie odcienie brązu, dla przepychu wschodu jego bogatą ornamentykę.

Aby zaakcentować źródło inspiracji ucieka się do form mozaikowych czy struktury fresku. Ale to nie znaczy, że próbuje odwzorować tamten, dawno miniony, starożytny ryt. Zaznacza tylko, że jest on wciąż obecny, że nasza kultura jest stamtąd z miejsc, w których mozaiki lśniły złotem. Oraz, że owo minione było i jest piękne.

Sztuka batiku należy do jednej z najtrudniejszych. Iwona Bolińska-Walendzik osiągnęła perfekcję tworząc swoje obrazy. Jest precyzyjna, nie zostawia miejsca przypadkowi. O ile jej batik budzi podziw wielką wyobraźnią, artystyczną kompozycją, to przecież artystka trzyma na wodzy narzędzia służące tej twórczości i mówi dokładnie tyle, ile chce. A nawet oszczędnie.

Prace są świetne, godne uwagi.

Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna