Wystawy

Dominik Lejman w Galerii Labirynt

Dodano: 17 września 2013, 17:47

W Galerii Labirynt (ul. ks. J. Popiełuszki 5) otwarto pierwszą wystawę z cyklu „To nie jest film”. To prezentacja prac Dominika Lejmana pt. „Przeciwwaga”.

Autor łączy malarstwo z projekcjami wideo, tworzy filmy, wideo-freski, a także projekty w przestrzeni publicznej, w której ekranem dla projekcji stają się elementy architektury miasta, takie jak fasada budynku, chodnik, czy też wnętrza instytucji. Celem tego projektu jest ukazanie różnorodności zastosowań wideo w sztuce najnowszej oraz potencjału artystycznego tego medium.

Interesuje go kondycja człowieka we współczesnym świecie. Jednym z motywów często pojawiających się w sztuce Lejmana jest też grawitacja, motyw unoszenia się i lekkości. Unoszenie się i dryfowanie, opadanie i rozkład, lekkość i ciężar – to siły o przeciwnych wektorach, w relacji których odnajdujemy się w codzienności. Pytanie o to, co wybrać – lekkość czy ciężar, stawiał bohaterom swojej powieści Milan Kundera w książce „Nieznośna lekkość bytu”: „Cóż więc mamy wybrać? Ciężar czy lekkość?”

A może pytanie nie powinno brzmieć co wybrać, ale jak te siły zrównoważyć? Podjęlibyśmy wtedy temat „przeciwwagi” jako „narzędzia służącego do zrównoważenia sił” kierujących naszym życiem. Przeciwwaga stabilizuje.

Kmo.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

CGK - aplikacja mobilna